"Общините са в правен капан заради бежанците". Местната власт се оказа в патова ситуация с бежанската криза, тъй като законите не им позволяват да похарчат нито лев извън планираните пера. Бежанският проблем е продължен и от анализа на вестника, който определя: "Приемането на бежанци е отговорност". България трябва да поеме ангажимент към толкова хора, на колкото може да осигури човешки условия за живот.
Близо 150 казанлъчани излязоха на протест в знак на несъгласие срещу превръщането на полицейската школа в града в център за бежанци, пише "Труд". "Градът има страгически производства като оръжейния завод "Арсенал", затова е недопустимо настаняването на бежанци в близост, при това до парк "Тюлбето", защото до него се намира военен стрелкови полигон, на който се извършват всекидневни обучения" коментират казанлъчани. Във Варна също има обществено недоволство, защото се говори, че и там полицейската школа ще приюти бежанци. "Това са само идеи, тепърва предстоят анализи, няма никакви решения",
каза зам.-министърът на вътрешните работи Йордан Грамов.
Изданието цитира Линда Ауанис от Съвета на жените бежанки, която на дискусия за медийното отразяване в представителството на Европейската комисия в София вчера подчерта, че: "Фокусирането на медиите и властите само върху бежанците от Сирия води до по-негативното отношение към представителите на тази нация в бежанските ни лагери". Освен храна и помощи хората и особено децата в лагерите се нуждаят от лекар и психолог. Увеличава се и броят на търсещите убежище у нас от Конго Кинишаса и други африкански държави.
"Атака" продължава темата със свой прочит, задавайки въпроса: "Бежанци ли са сирийските "бежанци"? Не отговаря на истината казаното от Кристалина Георгиева, че Конвенцията за бежанците забранявала да се затварят границите извън пропускателните пунктове, твърди изданието.