Четири години ГЕРБ научиха хората да вярват в партийния секретар, във вуйчото, в лелята, в свакото. Това каза депутатът от "Коалиция за България" Атанас Зафиров пред bTV.
В разговор за новата анкетна комисия, която вчера парламентът прие да се създаде с цел да се проверят назначенията в държавната администрация по време на предишния кабинет участваше и депутатът от ГЕРБ Ирена Узунова, която заяви, че се хвърля димна завеса върху това, което става в България и се поставя на дневен ред тема, която не е актуална.
Узунова обясни, че от ГЕРБ категорично подкрепят да бъде направена такава комисия и да се изяснят кадруванията, но да се включат и назначенията на новото правителство - срок до 31 октомври. Според нея от БСП нямат никакви аргументи защо не са подкрепили това решение на ГЕРБ.
Депутатът от БСП обеща, че след мандата ще бъде дадена оценка на назначенията на кабинета „Орешарски”.
От ГЕРБ искат да видят какви са новите партизански назначения. Според Узунова целта на депутатите не трябва да бъде да се ровят в миналото, да се вадят неща със съмнителна достоверност и да се сочи с пръст към политическите опоненти. „Това е груб реваншизъм“.
В този реваншизъм към настоящия момент личи страхът на управляващите от ГЕРБ, смята тя.
Зафиров обясни, че за последните 4 години в държавната администрация от 6000 души близо 3000 са били сменени без конкурс, а според Узунова в Министерството на земеделието и храните при новото управление до момента са сменени най-малко 150 души, като на сайта им нямало нито един обявен конкурс.
„Госпожо Узунова, имайте чувство за срам - това министерство беше емблемата на вашето опорочено управление.“, възмути се Зафиров. "Калина Илиева беше шеф на Държавен фонд „Земеделие“ - емблемата на това управление, и оттам тръгна нарицателното „калинки“. В Министерството на икономиката, енергетиката и туризма 300 души са освободени, а са назначени повече от 500. Калина Илиева нанесе вреда за милиони, стотици милиони.", разказа Зафиров.
Вчера по предложението за създаването на акнетната комися в парламента гласуваха 187 народни представители, от които 186 бяха „за”, а един се въздържа. Мнозинството в залата отхвърли предложение на депутатите от ГЕРБ обхватът на комисията да се удължи до 31 октомври 2013 г. с цел да се проучат и назначенията на сегашните управляващи. С викове „оставка“, тропане и подвикване от парламентарните банки и почти истерични крясъци премина заседанието.