"Доган предприе или претърпя поредната рокада", коментира "Сега" напускането на Христо Бисеров.
Най-логичното от гледна точка на партия ДПС е, че става дума за история, пряко свързана с движението.
Ахмед Доган бе човек, на когото методите на Христо Бисеров са близки и обясними. Сегашният лидер Лютви Местан обаче е друг тип. Той неистово се опитва да се докаже, да покаже на всички, че е достоен да бъде начело на движението. Опитва се да се еманципира от зависимостта си от предшественика си и да провежда собствена политика в рамките на позволеното от Доган.
Такъв човек трудно би се сработил с персона като Бисеров, просто методите са други. Каквито и да са причините, малко вероятно е те да бъдат артикулирани от някого от ДПС, защото там никой не иска да изважда на показ начините на правене на политика.
***
"Бежанците ще станат заплаха, ако не помогнем да се интегрират", смята Валерия Иларева, адвокат. В интервю за "24 часа" тя цитира информация на ДАНС, че 12 души са идентифицирани като лица, застрашаващи националната сигурност.
Дори да приемем, че е така - това са 12 човека от общата бройка 6-7 хиляди бежанци. Когато се вземат мерки, те трябва да бъдат пропорционални на заплахата в една правова държава. Нека
останалият процент да е за интеграция на тези хора - те са от средната класа, хора с възможности, в разцвета на силите си, млади, трудоспособни. Да им дадем възможност да станат
равноправни членове на нашето общество. Изключването им наистина е заплаха за нашата национална сигурност, твърди тя.
"Хиляди са жалбите на граждани срещу граждани", посочва в интервю за "Новинар" Димчо Михалевски, председател на парламентарната комисия по регионална политика и благоустройство.
Според него е необходима промяна в технологията по контрола на незаконното строителство. В момента има практики, които трябва да се променят. Органите на строителния контрол са затлачени от хиляди жалби от граждани срещу граждани.
За такъв тип жалби има граждански съд и не следва Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да се превръща в орган по разрешаване на междусъседски проблеми. ДНСК е орган, който трябва да гарантира спазването на закона в обществен интерес.
"Затова ще освободим чрез необходимите законови промени ДНСК от вълната граждански жалби и ще дадем възможност да се концентрират върху проблеми от обществен характер и да повишат ефективността на своята работа", казва Михалевски.
***
"Здравната система е деморализирана", отбелязва в интервю за "Труд" акад. Дамян Дамянов, заместник-председател на Българската академия на науките.
Той посочва, че още от времето, когато здравната реформа започна през 1999 г., тя тръгна като политическо решение и в погрешна посока.
“Създадохме общопрактикуващи лекари, но не постигнахме западноевропейския модел, към който се стремяхме. Семейните доктори станаха разпределители в здравната система, превърнахме ги в еднолични търговци. А болниците - в търговски дружества. В резултат на това се разви комерсиализация в цялата система. Всичко това доведе до деморализация. Изходът е да се смени начинът на действие. Основен опорен момент трябва да е разговор на какви изисквания да отговарят общопрактикуващите лекари. А държавата да фиксира определен брой държавни болници, които да очертаят скелета на здравеопазването”, категоричен е той.