Лечението чрез антибиотици да става само след микробиологично изследване, призовават от Министерство на здравеопазването. На нарочна пресконференция здравни специалисти запознаха обществеността с важността - обикновени хреми, суха кашлица и други по-леки форми на заболявания, да не се лекуват с подобен медикамент.
Основната причина за тази необходимост е фактът, че прекомерната употреба на антибиотици довежда до по-висока резистентност от страна на бактериите, срещу които те са насочени. Бактериите стават все по-устойчиви, в резултат на което в Европа около 25 000 души умират годишно от атака на подобни полирезистенти бактерии. Огромни са ифинансовите загуби, посочи доц. Владимир Велинов.
Слава Богу, отчете той, ситуацията в страната ни значително се е подобрила в последните 20 години. Новото поколение лекари са по-критични към предписването на антибиотици. Преди 10 години първото нещо, което се изписваше, беше антибиотик, припомни Велинов, а сега ситуацията е далеч по-добра.
За съжаление, българските болници продължават да изписваттри пъти повече антибиотици, отколкото средно това се случва в Европейския съюз, отчетоха лекарите. Този проблем трябва да се решава от всички, като самите пациенти също се стараят да търсят микробиологични изследвания, преди да прибягват до антибиотици.
От Здравното министерство обаче признаха, че за последните две десетилетия на пазара почти не се появяват нови молекули антибиотици. Само една нова група се е появила на пазара през последните години, като причините са от една страна възможностите на науката, а от друга липсата на инвеститорски интерес. Той е съсредоточен главно към лекарства, които се пият цял живот, а не към такива, които се справят с проблема за няколко седмици.