Гласуваната на първо четене възможност за предсрочно пенсиониране при недостиг до 2 години на стаж и възраст най-вероятно няма да мине при второто разглеждане на законопроекта. Искането за промяна бе от БСП, но от партията може и да отстъпят на искането, пише в."Стандарт".
Според идеята хиляди безработни българи можеха да се възползват от възможността за по-ранно пенсиониране и така да имат право на пенсия, решавайки проблемите с пълна липса на доходи. Социалното искане, обаче бе прието с много критики заради неясния й ефект върху бюджета на НОИ.
Само през 2014 г. от тази мярка биха се възползвали около 14 000 души, на които не достигат до 24 месеца възраст или стаж, или комбинация от двете, стана ясно от отчитане на НОИ. Това ще увеличи с над 30 млн. лв. дефицита на фонд "Пенсии". Ефектът през 2015 г. ще бъде още по-негативен, защото тогава НОИ очаква от мярката да се възползват още около 22 000 души.
Страната ни е и критикувана от Брюксел за прекалено многото възможности за получаване на ранни пенсии. Третата критика срещу предсрочното пенсиониране бе заради това, че пенсията на хората, които ще се възползват от тази възможност, ще бъде орязана до живот.
Намалението ще е с 0,4% за всеки недостигащ месец, а при максималните 24 месеца - ще бъде орязана с близо 10%. Така хората, които достигнат дълбоки старини, ще загубят страшно много пари. Отказът от предсрочното пенсиониране ще бъде туширан с нов реверанс към майките. БСП вече обяви, че ще съкрати периода, за който се изчисляват обезщетенията за раждане и гледане на дете до първата му годинка.
Парите за т. нар. скъпо майчинство (90% от дохода) вече ще се смятат на базата на получавания през последните 18 месеца осигурителен доход, а не през последните 24 месеца. Това ще се окаже по-благоприятно за майките, които нямат пълни 2 години стаж преди раждането.
Средно увеличението на това обезщетение ще е с 12 лв., обявиха от БСП. Така за над 40 хиляди майки допълнителните разходи на НОИ през 2014 г. ще са около 5,5 млн. лв. Семейно подоходно облагане пък ще отмени през 2016 г. възстановяването на авансово удържания 10% данък за хората с доходи до минималната заплата.