Кредитите, които не са погасявани повече от 90 дни, са малко над 10 процента през юли, съобщи подуправителят на Българската народна банка Калин Христов пред БНР. Той опроверга информацията в медиите, че лошите кредити за предишния месец са около 16 процента.
В края на миналата година управителят на БНБ Иван Искров заяви, че необслужваните кредити тогава са били 6%. Така само за половин година лошите кредити са нараснали с 4 процентни пункта.
Калин Христов е категоричен, че размерът на необслужваните кредити не е повод за притеснение за стабилността на банковата система. "Банковата система за самия месец юли продължава да е на печалба. Въпреки повишаването на кредитите със забавяне над 90 дни, те са провизирани и след провизията банковата система продължава да генерира печалба. Което означава, че няма основания за притеснение", заяви Христов.
Дребните монети от 1, 2 и 5 стотинки продължават да се търсят, коментира пред журналисти подуправителят на БНБ, управление "Емисионно" Калин Христов. Това, което се забелязва по отношение на структурата на паричното обращение, е спад на търсенето на монети от 50, 20 и 10 стотинки и увеличаване на търсенето на монети от 1, 2 и 5 стотинки, посочи Христов, цитиран от БТА. Той обясни това с разрастване на ритейл услугите в България и навлизането в страната и концентрирането на големи търговски вериги, което увеличава търсенето на дребни монети.
Големите компании за търговия на дребно не могат да си позволят да не върнат ресто, дори и то да е 1, 2 или 5 стотинки, коментира Христов. Друга причина за повишеното търсене на дребни монети се корени и в поведението на хората, обясни Христов. Обикновено ние оставяме дребните монети удома, а не ги носим в портфейлите си и съответно тези монети започват да не достигат в обращение. Така монети от 1, 2 и 5 стотинки продължават да се търсят, независимо от паричния цикъл, сочат данните на БНБ.