Технически България и Румъния са в Шенген също като останалите държави от ЕС, които изрично не са пожелали друго. Това заяви на пресконференция Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, предаде БТА.
Черконе направи това пояснение по повод влязлата от днес в действие система за контрол по външните граници на ЕС Евросур, от която България и Румъния са част и в която са представени в групата на шенгенските държави. Черконе поясни, че от чисто законова гледна точка България и Румъния са част от Шенген с изключение на приложението на текстовете от междуправителственото споразумение, по чиято сила гражданите на двете държави биха могли да влизат в пространството, свободно от граничен контрол, без да бъдат подлагани на проверки.
Теоретично и от законова гледна точка двете държави са в Шенген, заяви Черконе, което предизвика реакция на недоумение сред кореспондентите в Брюксел. Всички държави в ЕС, от момента в който бъдат приети в Общността, биват възприемани като част от Шенген, поясни говорителят.
За да бъдат приложени конкретните текстове за отпадането на граничните проверки, е необходимо единодушното решение на държавите в ЕС, засега то липсва, поясни Черконе.
Попитан дали това е послание към предстоящото в края на седмицата заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, говорителят заяви, че това няма нищо общо. Да бъдем ясни - става дума за правни определения, а не за необходимото единодушно решение (за отпадането на граничните проверки за българи и румънци), допълни Черконе.
Преди дни председателят на Европейската комисия Жозе Барозу потвърди, че България и Румъния няма да влязат в Шенгенското пространство на 1 януари 2014 година. На отпадането на граничните проверки за гражданите на двете страни се противопоставят страни като Холандия, Франция, Германия, Норвегия, Финландия.