България с абсолютно нищо не е променила позицията си в
годишната класация за корумпираност на "Трансперънси интернешънъл", представена днес в Берлин. Както и през 2012г. тя е на 77-мо място в света от 177 държави с показател 41 на Индекса за възприятие на корупцията (CPI).
Отново само Гърция е с по-лоши показатели в групата държави от ЕС - 80-та в света и индекс 40, но в
частта от доклада, посветена на Европейския съюз страната е похвалена за бързо подобряване (с 4 пункта от миналогодишния индекс 36) и няколкото съдебни процеса срещу високопоставени служители. За България в тази част от текста няма и дума.
Бизнесът и експертите смятат, че в ЕС най-малко корупция има в Дания. При 100 единици от CPI за най-чиста държава тя получава 91, което й отрежда и първо място в света, споделено с Нова Зеландия. Следват я Финландия (3), Швеция (3), Норвегия (5), Швейцария (7) и Холандия (8) - всичките в Топ-10 на света и индекс над 83 единици.
Близо една четвърт от 28-те държави в съюза обаче са с показател под 50 и сред тях две от тях са от т.нар. развити икономики - Италия и Гърция.
"Европейската политическа и икономическа криза навлезе в петата си година и има малко признаци за оптимизъм", пишат авторите на доклада. Като цяло ЕС може да бъде описан с една дума - стагнация с растяща безработица и липса на доверие към управляващите. Корупционните скандали продължават да бушуват от Франция през Испания до Чехия и карат хората да вярват, че корупцията е в сърцето на кризата за някои от най-богатите държави в света, допълват от международната организация "Трансперънси интернешънъл"страната. Към тяхното мнение от "Трансперънси" през годината добавят и други различни проучвания на глобално и национално ниво като Барометър на глобалната корупция, Индекс на предлагащите подкупи, Прозрачност в корпоративните отчети, Глобален доклад за корупцията и т.н.
Асоциация "Прозрачност без граници", учредена през юни 1998 г., е българското национално представителство на Transparency International.