Дългият и бавен процес на климатични изменения може дапредизвика „изненадващи"промени, които да заплашат човечеството за години или десетилетия, предупредиха изследователи от Националната академия за науки, предаде СиЕнЕн.
В доклад от 200 страници учените призовават за система за ранно предупреждение, която да следи за промени и „връхната точка" на Антарктида, Арктика и тропическите коралови рифове. Засилването на климатичните промени може вече да се види от разтапянето на леда в Арктическо море и по-големите пожари от 1980 година, смятат авторите.
Много от нещата изискват не само наблюдение какво се случва в естествения свят, а също наблюдение какво ние правим в изградения от човека свят, каза Джим Уайт, който води комисия, изготвила доклада.
В доклада не се отбелязва цената за изграждане на мрежа от система за ранно предупреждение. Но Уайт подчерта, че цената ще бъде „незначителна в сравнение с оценката на риска".
Идеята за предизвикани дългосрочни промени най-вече заради използването на изкопаеми горива, които водят до задържане на емисии от въглероден диоксид в атмосферата, еполитически спорна, но приета с факти от повечето изследователи.
В доклада се отчита през XXI век високият риск от значително унищожение на земя и морски живот, и изчезване на Арктическите ледени шапки през лятото.
Има умерен риск за увеличаване на горещите вълни, спад на кислородните нива в океана и бързи промени на екосистемите, които могат да заплашат храната и водата, отбелязват учени.