Ако изборите бяха днес, за БСП биха гласували 21.3%, за ГЕРБ - 16.3%, а като трета политическа сила се очертава ДПС с 5,5 %.
Това сочи проучване на „Сова Харис“ по поръчка на в. „Преса“, което е реализирано в периода 21-27 ноември 2013 г. и обхваща 1000 души.
На четвърто място е Реформаторският блок с 4,3%.
Като депутатски места това би означавало за БСП – 96, ГЕРБ – 74, ДПС – 25, а за Реформаторския блок – 19.
Според проучването "България без цензура" на Николай Бареков има подкрепа от 3 на сто, а "Атака" - 2,7 на сто.
Социолозите обаче изтъкват, че при проучванията, реализирани дълго преди изборите, отчитат и хората, които твърдо не смятат да гласуват или се колебаят. А известният 4-процентен праг за влизане в парламента се смята спрямо действителните бюлетини.
Ето защо при това изчисление се оказва, че в парламента биха влезли и "Атака" с 12 депутати, а "България без цензура" на Николай Бареков ще получи 14 места.
18,8% са заявили, че няма да гласуват, а тези, които все още не са решили как да гласуват, са 22,4%.
Според „Сова Харис“ най-значителен е спадът при подкрепата за ГЕРБ - с над 3%, от предишното проучване през октомври.
БСП запазва нивото си от октомври, повишаване в доверието има към ДПС с 2.1%, "Атака" – 1.8% и с 1% по-високо доверие има "България без цензура".
По отношение на личния рейтинг на отделни политици се запазва конфигурацията за класацията по доверие на най-изявените политици в публичното пространство.
Според проучването има тенденция на спад в оценката за дейците от десния политически спектър, като най-отчетливо е това при лицата, свързани с ГЕРБ.
Съществен е отливът на доверие от президента Росен Плевнелиев - цели 10%, в днешното проучване той има 25% одобрение, при 35% през октомври.
При лидера на ГЕРБ Бойко Борисов (спад от 6,9%), отчитат от "Сова Харис" - 21% срещу 28% при октомври.
Отлив има и при Маргарита Попова, Меглена Кунева и Кристалина Георгиева.
Според „Сова Харис“ при премиера Пламен Орешарски има повишаване на одобрението с 2,7% - 32% днес, при 30% през октомври.
Лютви Местан добавя 1,9%, а Волен Сидеров - 1,6%.
Доверието към институциите продължава да е ниско. За последния месец най-много от позитивното отношение към себе си е изгубила Българската православна църква - 10,6%.
В изследването се коментира, че за първи път в годините на прехода правителството се ползва с по-голямо доверие (29,8%) от президента - 25%.
Увеличаване на положителните оценки се наблюдава само при правителството и парламента (с по 0,7%), но и при тях нивата на недоверие са значително по-високи от тези на доверието.
Спадът в доверието в съдебната система продължава, при полицията е с 4,9%, прокуратурата - 6,5%.