Алтернативата на сегашното управление е ГЕРБ да се върне на власт. Можем да имаме всякакви различия в парламента, но нито един от нас не иска ГЕРБ да се върне на власт, заяви в интервю за БНТ депутатът от БСП Георги Кадиев.
"Парадоксът е, че колкото по-дълго ГЕРБ стои обединен, толкова по-дълго и ние ще сме обединени"В момента, в който ГЕРБ започне да се разпада, ще видите и пукнатини при нас, то е видимо. Ние сме различни. БСП иска едно, ДПС друго, "Атака" - трето. Под заплахата от връщане на ГЕРБ на власт действаме в една посока."
По думите му основното свързващо звено между партиите в парламента с изключение на ГЕРБ е желанието да се промени България. "Аз се дразня, като говорим, че ГЕРБ е най-корумпираното правителство, и чакам министерствата да изкарат истински корупционен скандал – не като авиоотряд 28 или някакви бонуси, защото това са дребни неща. Да изкарат истинска корупция, каквато знаем, че има – в здравеопазването, в образованието", каза още той. А като пример за желанието да се промени България даде пакета от антимонополни закони, от които първият е за собствеността на офшорните компании, предложен от Делян Пеевски и Йордан Цонев и приет на първо четене в парламента. Предстояло и обсъждането на закон за фалита на физическите лица.
Според Кадиев в отношенията между БСП и ДПС има изместване на тежестта в посока ДПС. "Ние все пак сме един път и половина по-големи. В същото време основните комисии в парламента са на ДПС", каза той.
Депутатът, чието мнение често се различава от официалната позиция на БСП, посочи, че парламентът работи много трудно и едва ли ще изкара 4 години. "Всеки петък се броим един по един, забавяме се 15-20 минути, докато някой дойде, за да достигнем до 121", каза той и заяви, че за спокойствието на управляващите са нужни поне 140 сигурни гласа, тъй като много от депутатите отсъстват. Отцепилият се от ГЕРБ Георги Марков го няма в парламента, Делян Пеевски също не идва, припомни Кадиев.
Все пак според него предсрочен парламентарен вот няма да има през май, когато са евроизборите, тъй като вече е късно. Ако се стигне до избори, те ще бъдат няколко месеца след евровота, прогнозира депутатът от левицата.
Не мисля, че правителството е зависимо от Корпоративна търговска банка, аз със сигурност не съм, каза Кадиев в отговор на зрителски въпрос и уточни, че хората имат склонност към конспиративни теории. Оцени работата на финансовия министър Петър Чобанов като "много адекватна". Министърът на икономиката също се справял много добре.
Кадиев предрече неуспех на антиправителствените протести, защото протестиращите според него нямали кауза. "Оставката на правителството не е кауза. В Украйна каузата е избор - Европа или Русия. Това е нещо много по-голямо от оставката", добави той. "Оставката и изборите са средства, инструменти, не реформа сама по себе си".
По думите му, ако има нещо хубаво в протестите, то е, че висят като камък на шията на управляващите и се налага те непрекъснато да се съобразяват с тях. "Това изморява, но наличието на обществен натиск ни кара да сме много внимателни. Ето, ако нямаше такъв натиск, нямаше да се променят партийните субсидии. 99% от депутатите не искат да се променят", каза депутатът. Предвиденото намаляване на партийните субсидии трябва да бъде обсъдено в понеделник, когато в парламента продължават дебатите по държавния бюджет за 2014 г.
Кадиев изрази съмнение, че заложеното в бюджета увеличение на приходната част може да не отговаря на възможностите на държавата. За целта било нужно подобрение в работата на Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници", а дирекцията за фискален контрол към НАП вероятно нямало да заработи от 1 януари, както било предвидено, а от 1 април. В Агенция "Митници" пък три дирекции все още нямали директор, което забавя работата, защото служителите не знаят кой ще ги ръководи и ще останат ли въобще на работа.
източник: dnevnik.bg