Въвеждането на ВЕИ такса няма да доведе до фалити, увери министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на среща с членове на Американската търговска камара в България.
Стойнев отбеляза пред бизнеса, че енергийната система е дебалансирана.
"През 2012 г. приблизително един ядрен реактор бе вкаран в българската енергетика от ВЕИ. Не ме разбирайте погрешно, аз съм привърженик на зелената енергия, но по български манталитет залитаме от едната крайност в друга", посочи икономическият министър, който допълни, че по отношение на ВЕИ, заложената цел до 2020 г. е почти изпълнена.
Решението за тази такса министърът определи като трудно и отбеляза, че е имало предложение ставката да е 30 процента, но в крайна сметка е решено тя да бъде 20 процента. Стойнев отново напомни, във връзка с таксата, че това е нормативно признат разход и води до намаляване и на корпоративния данък.
Както Dnes.bg съобщи, преди 2 дни стана ясно, че президентът Росен Плевнелиев обяви, че възнамерява да сезира Конституционния съд във връзка с т. нар. данък "слънце".
„Убеден съм, че в България най-висшата демократична институция – Конституционният съд, е тази, която ще отсъди дали има противоконституционност. Това, че ще сезирам КС за тази такса, няма отношение към изпълнението на бюджета“, заяви тогава Плевнелиев.
По отношение на съобщението от вчера, че международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" е ревизирала перспективата по рейтинга на България от "стабилна" на "негативна", министър Стойнев заяви, че за първи път кредитна агенция си позволява чисто политически да коментира ситуация в страната.
„Ако има критика към икономическата и социалната политика на правителството, това е съвсем нормално, но чисто политически не мога да го приема. За първи път кредитна агенция си позволява такъв коментар“, заяви министърът.
Както е известно агенцията запазва рейтинга на страната от BBB, но не изключва в рамките на следващите две години да го понижи. Причините за ревизията са слабите перспективи за икономически растеж, от една страна, и от друга - нестабилната политическа ситуация и възможността за предсрочни избори, което ще забави приемането на реформи, посочва агенцията.