Делян Пеевски остава депутат, реши Конституционният съд с второ свое решение.
За да бъде предсрочно прекратено пълномощие на народен представител, е необходимо той да е подал оставка или срещу него да има влязла в сила присъда, с която той да влиза в затвора. Това става ясно от решение на КС, взето вчера, но публикувано днес на сайта на съда.
Според КС фактът, че Пеевски е избран и е положил клетва като председател на ДАНС, не го освобождава автоматично като депутат.
"Когато Народното събрание избере народен представител за ръководител на институция, определена със закон, и той изрази пред него волята си да заеме другата служба, народният представител трябва да подаде оставка пред Народното събрание и то е длъжно да я приеме, за да преустанови състоянието на несъвместимост", се казва в решението на КС.
Петима съдии са подписали с особено мнение решението. Това са Благовест Пунев, Цанка Цанкова, Стефка Стоева, Кети Маркова и Георги Ангелов.
Делото беше образувано по искане на 93-ма народни представители от БСП и ДПС, които поискаха тълкуване на текст от Конституцията, който касае прекратяване на пълномощията на депутатите.
Решението на съда, което е взето със 7 на 5 гласа, е второ поред, след като КС бе сезиран преди няколко месеца и дори покани Пеевски за изслушване.
КС беше сезиран с две отделни искания за тълкувателно решение по казуса. Първи това направиха от ДПС и БСП, а след това и президентът.
Според КС споровете за несъвместимост се решават поотделно и нямат отношение към задължението на парламента да гласува оставка на Пеевски.
Предстои КС да се произнесе и дали НС може да отмени решението си за избора на Пеевски за председател на ДАНС, без да посочи съответните мотиви.