Очаква се пет партии от Реформаторския блок да подпишат днес коалиционно споразумение днес – ДСБ, "Движение България на гражданите" (ДБГ), СДС, "Народна партия Свобода и достойнство" (НПСД) и БЗНС. Петте формации постигнаха съгласие по рамката на споразумението на заседание на гражданския съвет на блока в понеделник и трябваше да подпишат още в четвъртък, но отложиха с ден, без да посочат причините. Шестата - "Синьо единство", не приема повечето от текстовете в споразумението и въпреки че не беше изключена официално от преговорите, след понеделник не участва в обсъжданията. В събота националното представителство на партията ще решава дали да се присъедини към коалицията.
На пресконференция в сряда лидерът на ДСБ Радан Кънев заяви, че и след подписването на документа коалицията ще остане отворена за всички партии, движения и отделни личности, които приемат принципите на Реформаторския блок и са готови да подпишат. Въпреки това двама членове на "Синьо единство" - Петър Славов и бившият председател на СДС Мартин Димитров обявиха, че за да не останат извън обединението на десницата, са подписали споразумение с ДСБ от името на национален съюз "Единство", основан в края на 2012 г. от отделилите се от СДС Мартин Димитров, Надежда Нейнски, Ваньо Шарков, Димо Гяуров и други. Членове на ръководството на съюза, сред които председателят на "Синьо единство" Христо Панчугов, оспорват споразумението.
Извън коалицията остава и друга партия, участвала в основаването на Реформаторския блок - "Зелените" напуснаха обединението малко след като започнаха преговорите в началото на ноември. Ръководството на партията обяви, че няма мандат да преговаря за участие в коалиции.
За какво се разбраха партиите
С коалиционното споразумение се създава изпълнителен съвет на Реформаторския блок от около 20 души на квотен принцип на основата на резултатите от последните парламентарни избори. В него влизат представители както на партиите, така и на гражданската квота в съвета към блока. Преди "Синьо единство" да излезе от Синьо единство" и БЗНС.
Участници в преговорите коментираха за "Дневник", че същият принцип щял да се прилага и при различни видове избори, тъй като идеята е споразумението да е дългосрочно.
Предвиждат се различен вид мнозинства за различни решения на изпълнителния съвет, така че да се гарантира възможността гражданската квота да блокира решенията на партийните представители. Отпада правилото на консенсуса, с което се взимаха решенията в гражданския съвет на блока.
Със споразумението се създава и председателство на съвета от 7 души, което да представлява коалицията пред държавните институции и избирателните комисии. Въвежда се и фигурата на говорителя, а поста най-вероятно ще заеме лидерът на ДСБ Радан Кънев.
Официално разговори за подреждането на кандидатите в бъдещите листи за евродепутати и за евентуални предсрочни парламентарни избори не са водени.
Разминаванията със "Синьо единство"
Председателят на "Синьо единство" Христо Панчугов отрече появилата се в медиите информация, че причина за разделението с останалите партии в блока е спор между Надежда Нейнски и лидера на ДБГ Меглена Кунева. Пред журналисти Нейнски и зам.-председателят на "Синьо единство" Маргарита Бойчева обаче намекнаха за трудно преодолими противоречия между "дясното" и "либералното" крило в блока и подчертаха, че част от хората в него са участвали в управления на леви партии. Кунева беше министър по европейските въпроси в правителствата на НДСВ и ДПС и на тройната коалиция от 2002 до 2006 г. В интервю за вестник "Преса" Нейнски заяви, че Кунева е "знак и символ на един тип политика", приела философията на едно центристко и на едно лявоцентристко правителство.
От "Синьо единство" не подкрепят квотния принцип в изпълнителния съвет и изборните листи на блока и защитават взимането на решения с консенсус.
източник: dnevnik.bg