Ако сте притеснени от пристигането на хиляди имигранти от Румъния и България на 1 януари, когато ще паднат ограниченията за ЕС, бъдете спокойни - Кийт Ваз е на линия и ще спаси положението, иронично пише британският вестник "Телеграф". Изданието коментира думите на председателя на комисията по вътрешни работи на Камарата на общините, че е готов лично да следи какво е положението на границата и да прекара първи януари на летище Лутън, броейки пристигащите имигранти и проверявайки как действат властите.
Вестникът отбелязва, че този тип изказванията, които нарича "популистки театър", не са рядкост, когато се говори за проблема с имиграцията, но добавя, че все пак британците трябва да са доволни, че сега изобщо има дискусия по този въпрос. Това било напредък при управлението на лейбъристите правителството, което първо е отричало мащаба на имиграцията, а след това се е опитвало да отхвърли предупреждения, наричайки ги паникьорски.
Сега поне има консенсус, че тревогата от влиянието на имиграцията върху заетостта и социалната система е напълно основателна, смята "Телеграф".
Вестникът обаче е на мнение, че обявените от премиера Дейвид Камерън нови мерки за ограничаване на достъпа на имигрантите до социалните помощи са абсурдно закъснели и пише, че избирателите имат основание да се съмняват, че правителството е в състояние да ги приложи. Аргументът е, че във Великобритания вече има над 430 000 нерешени дела, свързани с имигранти и търсещи убежище, и че само 1,5 процента от докладите за нелегални имигранти водят до извеждане на нежеланите пришълци от страната. Освен това тревожен е и фактът, че няма сравнително точни прогнози за това колко българи и румънци може да пристигнат в страната, което значи, че не може да се предвиди и какво трябва да се направи.
Великобритания няма нужда от бързи и необмислени реакции, нито от лицемерни приказки, а от реалистичен, съгласуван подход към имиграцията, пише още "Телеграф". Свободното движение на работна сила донесе огромни ползи на страната, помогна да се запълнят празнини на трудовия пазар, които се дължат на слабостите на
британската образователна система.
Освен това имаме нужда от бизнесмени и инвеститори, които могат да обогатят страната, пише британският вестник и приветства обявените от Камерън улеснения за по-бързо получаване на визи за богати китайци, които искат да правят бизнес във Великобритания.
Свободният трудов пазар трябва да бъде управляван, обобщава вестникът, частично чрез регулиране на търсенето - чрез социалните грижи, придобивките и реформи в образованието, които да накарат младите британци да се захванат с работа, която може би смятат, че е под равнището им, а не да карат на подаяния.
Но имаме също така нужда и от повече информация и контрол върху тези, които влизат и излизат от страната. И най-вече от това да помислим практично за въздействието, което оказва имиграцията върху услугите. Нашите лидери трябва да се включат по-конструктивно в дебата за имиграцията, да приемат, че има неща, които не могат да бъдат направени, и да мислят по-практично за това, което е възможно да се направи, да се откажат от ефектните жестове в последния момент и внимателно да планират бъдещето - за доброто и на британците по рождение, и на имигрантите, пише в заключение "Телеграф".