Безработни, загубили семейството си, отблъснати от близките си и с нисък социален статус са най-често хората, които попадат в отрезвителя. Това заявява в интервю за БТА началникът на група "Отрезвител" към СДВР Емил Димитров.
"Много от тях са хора, които не живеят постоянно в столицата, но са дошли, за да търсят препитание. Тяхното здравословно състояние също не е добро. За такива лица търсим съдействието и на социалните служби, за да може те да бъдат настанени дори и временно в социален дом. Повечето от тях си тръгват от отрезвителя и се връщат на улицата, защото са решили, че този начин на живот е най-добър за тях. Не са малко и тези, които нееднократно попадат при нас, включително и хора в разцвета на силите си. Имаме "рекордьори", които идват при нас 50-70 пъти на година. Други не искат да си тръгват от отрезвителя", споделя Емил Димитров.
Няма възраст за пиенето и агресията, но в общи линии контингентът ни е от над 30-годишни. Рядко има по-млади хора. Изненадан съм, че има доста агресивни хора над 50-годишна възраст, които злоупотребяват с алкохол до такава степен, че посягат на най-близките си хора - съпруга, родители, деца, допълва той.
По време на миналогодишните коледни и новогодишни празници изненадващо нямало увеличение на броя на "клиентите" на отрезвителя. Определено през зимния период обаче, особено в събота и неделя, сякаш пиещите предварително се уговарят да се напият. Имали сме едновременно по 13-14 души само за съботи и неделя, което е относително висок брой. Най-тежкият месец през тази година беше октомври - 71 преминали през отрезвителя. За цялата година 567 злоупотребили с алкохола са престояли в отрезвителя повече от 12 часа, посочва Димитров.
Хората най-често се напиват се заради смесването на различни алкохолни напитки. Нерядко идват и препили с алкохол "менте".
35 лева струва 24-часов престой в отрезвителя. "Той се плаща от всеки, който има възможност, но това са редки случаи. За тези, които не притежават нищо и нямат възможност да платят, престоят се плаща от Столичния общински съвет. Имаме скромен бюджет от близо 35 хиляди лева за година, предвидени за консумативи, поддръжка, леглова база", допълва Димитров.
В отрезвителя не се предлага храна. "Клиентите" получават медицинска грижа, топъл подслон, баня. След като изтрезнеят, се провежда разговор с тях, тъй като някои имат нужда да споделят и да бъдат изслушани. Такива разговори донякъде помагат на тези хора, тъй като те са отчаяни, никой не им помага, обяснява Димитров.
"Има доста агресивни мъже, но по-агресивно и по-грозно нещо от пияна жена не съм виждал. Пияните жени се държат много арогантно, езикът им е изпъстрен с много нецензурни думи, заканват се, озлобени са, дори посягат на полицаите", казва още в интервюто той.
Сред пияните понякога обаче имало и такива, които не са агресивни, а са настроени веселяшки. "Разказват вицове, държат се добронамерено, извиняват се. Тук са били "певци", актьори", "Брус Лий", "Рамбо", отбеляза Димитров.
Посетителите на отрезвителя в столицата най-често са "Дружба", "Люлин" и районите около Централна гара.