През 2014 г. държавата ще плаща до 600 лв. на безработни, за да се преместят в друг град, където за тях е осигурена заетост, пише на първа страница "24 часа". Мярката е включена в Националния план за действие по заетостта, който бе одобрен от правителството на последното му заседание. Точният размер на еднократната помощ за преместване на покъщнината ще се определя в зависимост от действителните разходи. До 35 лева на ден за наем ще се отпускат на безработни, които са включени в дългосрочен курс за квалификация в друго населено място.
"Преселването трябва да си струва парите", коментира "24 часа". Българинът е доста уседнал човек и не обича да сменя града, в който живее. Това е и една от причините много хора да стоят с години без работа. Новата мярка на правителството да насърчи мобилността на работната ръка би могла да свърши работа. Но е нужно мярката да бъде подкрепена и с други в икономиката, за да не се засили обезлюдяването на малките градчета. Държавата трябва да насърчи и бизнеса да инвестира точно в тези забравени места, а пък мярката да даде стимул работниците да отидат и в малък град и да осигури нужната работна ръка на бизнеса.
За помощ от благотворителната кампания "Българската Коледа" тази година кандидатстват 485 деца, съобщава "Труд". Инициативата ще подобри постижението си от миналата година, когато стигна до рекордния брой 358 деца. Акцентите на настоящото издание на кампанията са проблемите със слуха и зрението.
Всеки лекар у нас да има по две медицински сестри, иска здравното министерство, посочва "Стандарт". За да реализира тази идея, ведомството предлага да започне ударно обучение на медсестри във висшите училища. Това е записано в плана за реализиране на новата Национална здравна стратегия. От екипа на министър Таня Андреева планират да се въведат и стимули за университетите да обучават сестри. Спорно е обаче дали ще има смисъл от тази мярка, ако не се създадат добри условия за работа на белите касинки у нас след това. В момента у нас има 28 643 лекари и едва 32 059 сестри по данни на НСИ.
"Уроци срещу насилието в училищата", отбелязва "Труд". Сексуалният тормоз, насилието в "романтичните връзки", агресията между приятелски кръгове - това ще са основните теми, по които ще се говори в училищата през 2014 г. Ще се дискутират в часовете на класа или в извънкласните занимания. Ще се дават примери за тези прояви при изучаване на учебните материали по история и литература.
"Вярата храни душата. Вяра, църква и държава трябва взаимно да се допълват. Те са различни и отделни институции, но имат за задача да осигурят материалния земен хляб за хората, чрез икономически и социални политики в държавата. Църквата пък предлага небесният хляб - това са великите тайнства, които стигат до хората, до техните души. Църквата може да дава пример какво трябва да е отношението към бедния. И в този смисъл, църквата може да е посредник между бедните и богатите", казва в интервю за "Новинар" отец Боян Саръев, който служи на християнството в Родопите.