Един от проблемите на 2014 г. ще бъде, че в Европа зрее много сериозно социално недоволство, което най-вероятно ще се изрази в бунтове, подобни на тези, които наблюдавахме в началото на XXI век. Това прогнозира Михаил Константинов за в. "24 часа".
Той припомни, че най-големите бунтове бяха във Франция през 2005 г. Безредиците засегнаха 300 града, унищожени бяха 15 000 автомобила, опожарени бяха много сгради, щетите се оценяваха на 300 милиона евро. Тези безредици се разпространиха в Белгия, Германия, Гърция, Дания, дори в мирната Швейцария.
През 2011 г. безредици имаше в Англия - няколко големи английски града бяха арена на ожесточени сблъсъци, имаше хиляди арестувани. Тази година безредици видяхме в Швеция. Това което се случи предната нощ в Хамбург е индикатор, че бунтовете може да продължат, отбеляза професорът. 10 000 излязоха да протестират срещу решение на местните власти да затворят културен център, място за събиране на ляворадикални групировки, 3000 полицаи се биха с тях. Ако погледнете клипове от случилото се в Хамбург, ще разберете за какво става въпрос, категоричен бе той.
Тези безредици се случват в най-богатите западни държави. Причината не е, че тези хора са гладни. Това са хора, които са второ, трето, че даже четвърто поколение безработни. Получават помощи, не гладуват, но не получават перспектива. Никога няма да достигнат това, което виждат по лъскавите витрини и филми.
Тези хора се борят за статут, не за парче хляб. Нямат шанс обаче, защото са отрасли в гета. В България впрочем освен циганските гета виждаме, че големи части от София също са гето.
Расте едно поколение без лична перспектива. Тези хора са гневни, защото искат достойно съществуване, а инстинктивно разбират че нямат равен шанс. Тяхното недоволство е в крайна сметка недоволство от несправедливостта.
Много е тежък проблемът с “излишните хора” по света. Технологиите правят излишни големи маси хора, които остават без работа. В момента западният свят е толкова технологизиран че може с 10-15% от хората да изхранват със селскостопанско и промишлено производство всички останали. Но това означава маргинализация на неработещите. И светът трябва много сериозно да се замисли накъде отиваме, защото хора без лична перспектива в такива големи количества означава деструкция на обществото.
Цивилизацията трябва много сериозно да се реформира, ако иска да реши този проблем. Вместо това обаче се занимаваме с какви ли не маргинални неща (за България не ми се говори дори, всички изпускат демографския проблем, а той вече от проблем започва да се превръща в заплаха от катастрофа).