Данъчни инспектори и служители в Комисията за отнемане на незаконно имущество конфискуват богаташки имения, на които собствениците им са „забравили” да декларират по документи, че съществуват, или са ги обявили за незавършени, пише в. „Монитор”. В последните няколко години разследващите от двете институции са подали десетки сигнали до ДНСК за имоти, които на хартия изобщо не съществуват. Такива имало в София, Бургас и планинските курорти.
По документи тези сгради се водят недовършени, но реално са готови луксозни палати, в които собствениците им са се подслонили от години. Още по-фрапантни са случаите, при които проверяваните лица се водят собственици на гола поляна, на която в действителност се извисява огромна незаконно построена хасиенда.
Много често проверяваните от държавните институции лица се водят собственици само на ливадата под имота си. По този начин в полза на държавата може да се отнеме единствено теренът, върху който е вдигната незаконната къща. Експертите обаче обясниха, че има и друга законова опция за отнемане на незаконно построен имот. За целта се установява чрез свидетелски показания, че проверяваният наистина ползва тази къща за свое жилище. Освен това се прави експертиза, която да установи колко струва построяването на палата.
Няма законова спънка за имотите, които все още не са получили акт 16, но се водят собственост на проверяваните лица. Единственото, което трябва задължително да се направи, е да се оцени моментното състояние на имота. Много често хората по документи се водят, че живеят в строеж, който в действителност се оказва завършена къща. Затова се прави отново пазарна оценка, която определя реалната стойност на имота.
Данъчни служители заснеха преди няколко години 5000 незаконни имения в цялата страна. От въздуха данъчните открили малки частни селца в гората или построени върху земеделска земя. Тези сгради нямат нито едно разрешително за строеж или ползване и общината дори не е подозирала за тяхното съществуване. Още близо 5000 имота пък са получили разрешително за строителство, но не са били регистрирани с акт 16 в общината. По сметки на данъчните годишно от местни данъци и такси столичната хазна е загубила близо 10 млн. лв.
Освен това данъчните служители засичат чрез GPS система точната квадратура и адрес на баровските имения. Това се наложи, тъй като голяма част от собствениците лъжат пред държавата колко голяма е къщата им. Други пък декларират, че изобщо няма къща в този парцел. Близо половината от луксозните къщи в полите на Витоша по документи пък все още се водят необитаеми строежи, показват още данните на служителите на НАП.
Институциите предлагат конфискуваните сгради без документи да стават детски градини.