Производството на домашен алкохол вече излиза на светло. През 2013 година от платени акцизи в държавната хазна са влезли около 900 000 лева, съобщават от Агенция “Митници“, предаде Нова тв.
Тази година най-много домашна ракия е била сварена в пловдивска област.
Само една ракиджийница в Куклен, в която има два казана, е внесла в държавната хазна над 3 000 лева акциз. Собственикът твърди, че тази година е сварил над 1700 литра ракия, без да е укрил и стотинка данък.
„Не е като предишни години. Преди в България се пиеше много ракия, а сега тенденцията е такава, че хората все по-малко варят. Може би акцизът влияе. Когато му кажеш, че трябва да плати на литър 2.20, той започва да си мисли какво ли не. Има хора, които си мислят, че аз като го взема този акциз, той остава за мен”, заяви Андон Андонов, собственик на ракиджийницата.
Освен срещу акциза, много от домакинствата роптаят и срещу ограничението, което държавата наложи. До 30 литра от произведената ракия за лична консумация да се облага с по-нисък данък – 2.20 лева, а за всеки следващ литър да се плаща двоен акциз - 4,40 лева.
За да не укриват акциз ракиджийниците, друг собственик предлага у нас да се въведе моделът, който в момента действа в Гърция. Хората да заплащат акцизната такса направо в митницата или в общината.
Въпреки затегнатия контрол, все още митническите инспектори попадат на драстични нарушения.
По данни на Агенция „Митници” все още у нас продължават да действат незаконни казани за варене на ракия. 185 такива са били хванати от началото на годината досега.
Специалистите предупреждават, че алкохолът, произведен в нерегламентираните казани, може да е некачествен и да застраши здравето.