Пенсионната система в продължение на последните години е използвана за решаването на проблемите в други сектори, а в резултат днес това поставя под съмнение фискалната стабилност на държавата. Този коментар направи пред Би Ти Ви министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов. Той посочи, че за пенсии отиват 8.1 млрд. лв. годишно, от които 5 млрд. лв. са от данъци, а не от осигурителни вноски.
"Ако имаме проблеми на пазара на труда и продължим с ранното пенсиониране, ще изпаднем в ситуацията да не плащаме и този нисък размер на пенсиите. Замразяването на възрастта и стажа (бел. ред., което е в сила от 1 януари 2014 г.) са мерки за увеличаване на дефицита, трябва да съхраним финансовата стабилност на пенсионната система и да разположим отделни мерки във времето", каза Адемов.
В отговор на въпроси на зрителите той коментира отказа на управляващите да приемат възможността за ранно пенсиониране, предлагана от БСП, с демографската ситуация в страната и препоръките на Европейската комисия. "2013-та година е рекордна след 1946-та по ниска раждаемост, населението намалява и застарява. Брюксел ни дава 2 млрд. лв. за заетост, квалификация и преквалификация, ние ги използваме, но и предлагаме ранно пенсиониране", каза министърът. Той повтори, че хората търсят възможност да се пенсионират, за да допълнят доходите си, а не за да спрат да работят.
По повод двете идеи на социалистите - за ранното пенсиониране и за по-висок подоходен данък за средната класа, срещу които възразява ДПС, отговори, че предизборните обещания се дават за четири години, а програмата за управление е различна от тях и включва консенсусни политики.
Адемов се ангажира работата на експертите да продължи и в търсене на консенсусна формула за нарастване на минималната заплата според обективни критерии, независещи от политиците - средната заплата, инфлацията, линията на бедността.
източник: dnevnik.bg