Всеки българин, който е подслушван и следен незаконно, ще бъде уведомяван писмено за това, обясни пред "Дарик" Огнян Стоичков, член на новосформираното Бюро за контрол върху специалните разузнавателни средства.
Тези, които имат съмнения, че са били следени и подслушвани незаконно, могат да пишат на бюрото, поясни той.
"Гражданинът също, ако има достатъчно потвърдени и аргументирани сведения, би могъл да поиска информация, да се легитимира, разбира се, да даде свои данни, за да можем ние да влезем в кореспонденция с него", каза експертът.
Ако бъде установено, че гражданинът е неправомерно следен и подслушван, използваното срещу него специално разузнавателно средство продължава да се прилага или пък събраните данни не са унищожени в срок, бюрото ще излиза с нарочни предписания за прекратяване на закононарушението, категоричен бе той.
По думите му бюрото ще проверява не само информацията от телефонни записи и проследяване, но и отправени искания за телефонни разпечатки - с кого и кога е говорило следеното лице, както и събиране на информация от социални мрежи и електронна поща.
"СРС-то след като се използва и не се изработят от него веществени доказателства, т.е. не се внесе информацията в наказателния процес, в 10-дневен срок, след тези 2 месеца или 6 месеца, съответната информация, събрана със СРС, трябва да бъде унищожена от комисия, има си регламент", каза той.
Огнян Стоичков съобщи още, че бюрото е започнало работа от 2 януари и проверява областните дирекции на МВР и другите звена, които могат да правят заявки за следене и подслушване.
Проверката им е съсредоточена върху използваните специални разузнавателни средства през 2012 г., като общият им брой е около 12 000.