Ако има някакъв сценарий срещу "Атака", което ми се вижда сложна конструкция, това не обяснява поведението на лидера й. От това не може да се печели, заяви социологът Юрий Асланов пред БНР.
БСП и ДПС трябва ясно да се произнесат по случая "Сидеров", но какво ще стане не мога да прогнозирам, каза още той.
Според него е очевидно, че много от политиците не чувстват отговорността. Когато се чувстваш отговорен пред един кръг, а не пред всички, не вървим на никъде, посочи Асланов.
Според неговия колега Иво Христов не бива да се обръща толкова внимание на Сидеров. Това е оперета, каза Христов и посочи две хипотези за случилото се.
Първата опция е, че "Атака" вече не е удобна и за тази цел се разрушава групата на ГЕРБ, за да се осигурят депутати, които да крепят парламентарното мнозинство.
Вторият вариант е, че това е опит за „напомпване“ имиджа на Сидеров. Избрал е скандалджийския метод, за да създава ореол около себе си. Винаги ще се намерят 4 процента като него, които да гласуват за него в това му амплоа, убеден е Христов.
Социологът посочи, че евроизборите са лакмус. По думите му за тях има вътрешна, българска интрига по отношение на стабилността на сега управляващата конфигурация.
„От друга страна, по-важен е другият въпрос, че големи части от населението са политически индиферентни, даже политически инфантилни. Българите се държат като посетители в супермаркет, в който някой е длъжен да им предоставя услуги. Докато те се държат по този начин, ще имат този полуфабрикат“, каза социологът.
Според Иво Христов трябва всички да знаят, че за да имаме този политически елит в момента, отговорността е обща.
Попитан за това дали европейските избори ще бъдат събитието на 2014 година, Юрий Асланов препоръча да не избързваме.
„Да видим резултата, защото ако той е изненадващ, дали в края на годината няма да се предизвикат и други избори? По принцип интересът към европейските избори е нисък навсякъде в Европа. На всички подобни избори се придава повече национално значение, отколкото общоевропейско, това е логично. Не бива да се драматизира това, че активността не е висока“, смята социологът.