Депутатите решиха да изпратят на главния прокурор доклада на Временната анкетна комисия, известна като комисията за тефтерчето на Филип Златанов.
Близо два часа избраниците коментираха днес обосновките и данните на комисията, които се съдържат в документа, след като близо три месеца из медиите излизаха откъслечни данни за това какво е вършила комисията, колко преписки са направени от нея и какви пари са похарчени за дейността й.
Така например разбрахме, че за три години Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси (КПУКИ), известна като "Златанов", е установила само 11 души с конфликт на интереси. За този период от комисията обаче са били похарчени 3,5 млн. лв.
Научихме също, че Филип Златанов поне два пъти седмично се е виждал с Искра Фидосова, която сдаде депутатското си място след скандала, след като от тефтерчето стана ясно, че Златанов "оправя" и "удря" по нареждане на И.Ф.
"Подкрепям доклада в частта, в която се предлагат законодателни промени. Нужно е законът да проработи както трябва. Виждаме недостатъци в работата на комисията и ние ще подкрепим законодателни промени", заяви по време на дебатите Емил Радев от ГЕРБ.
"Видяхте ли всички тефтерчета? Представителна извадка ли ни беше представена? В доклада има неща, които не са били казани в комисията. Кой ви ги издиктува?", попита Радев шефа на временната комисия – левия депутат Кирил Добрев.
"Г-н Радев, колко са тефтерите вие знаете най-добре, защото вие ги писахте. Ти беше личният офицер на Искра Фидосова. Предмет на нашата комисия беше оповестеното от прокуратурата. Ако смятате, че прокуратурата е разпространила грешното тефтерче, кажете? Ако не чувствате вина, защо освободихте Искра Фидосова?", поиска да научи той.
По думите му безспорно е, че има такова тефтерче и какво е записано в него.
"Същината на въпроса е какво е написаното – "да се удари", заяви Филип Попов от Коалиция за България.
"Същественото е, че това, което се е случило, повече не трябва да се повтаря", подчерта депутатът.
"Три години и половина в страната се е случвала борисовщината, цветановщината, фидосовщината, полицейщината", коментира на свой ред Мустафа Карадайъ от ДПС.
Веднага след него думата взе зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който се обърна към управляващите с думите, че избирателно поднасят информацията от тефтерчето на Златанов.
"Понеже се говори за цветановищина, а днес за какво се говори? След като сте толкова ентусиазирани, актуални, да търсите истината, защо днес не внасяте решение за създаване на анкетна комисия за Христо Бисеров? Защото толкова бързо го забравихте? Защото ви е страх. Защо никой не идва да каже това, което каза бившият президент? Защото съсипахте държавата и изпаднахте в ситуация да командировате ежедневно по 1500 полицаи в центъра на София", констатира бившият МВР шеф.
"Разбирам защо това не е вашата тема – защото нямате нито един аргумент, защото вас ви е свързвал единствено и само икономически интерес и страх. Днес нямате нито едното, нито другото и затова лека-полека групата ви се разпада", отвърна му Добрев.
"Виждам защо е вашето мълчание – защото темата за тефтера никога не е била ваша тема. Мислили сте, че ще управлявате минимум 50 години", добави той.
Иначе в доклада, който отива при обвинител №1 Сотир Цацаров, се предлага Народното събрание да избира и заместник-председател на Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси (КПУКИ), за да се избегне вакуумът при отстраняване или невъзможност на председателя да упражнява дейност за определен период от време.
Предлага се да се създаде публичен регистър към КПУКИ за обявяване на декларациите по всеки конкретен повод на конфликт; да се въведе възлагането на случаен принцип при разпределението на преписките, както и да се въведе институтът на "отвод" за членовете и за администрацията при наличие на основателни съмнения за нарушаване принципа на безпристрастност, както и при конфликт на интереси.
Друго предложение е да се създаде механизъм за парламентарен контрол от постоянна парламентарна комисия.