В последните седмици светът е свидетел на доста напрегната война на думи между Пекин и Токио. Териториални спорове, увеличаване на военните бюджети и провокативна визита на японския премиер в храма „Ясукуни", който е посветен на душите на войниците, загинали в името на Япония и императора.
В редица азиатски региони, най-вече Китай, храмът се възприема като символ на японския милитаризъм.
На този фон дори и анализаторите, които категорично отхвърлят възможността за ескалиране на спора, отговарят с „Най-вероятно не…” на въпроса за евентуален въоръжен конфликт, пише сп. „TIME”.
От изданието изтъкват, че безспорно втората и третата икономики в света имат прекалено много за губене при започване на война или дори военно противопоставяне в по-малък мащаб.
Със сигурност големите сили и най-вече Съединените щати ще направят всичко по силите си, за да не допуснат подобна развръзка. Със сигурност две модерни страни не биха позволили историческите вражди да надделеят и да доведат до война помежду им. Или…
На Световния икономически форум в Давос японският премиер Шиндзо Абе предупреди, че нещо съвсем неочаквано може да налее масло в огъня. „Може да възникне някакъв внезапен конфликт или спор, дори по невнимание”, многозначително заяви Абе.
Премиерът не влезе в детайли, но в друг контекст изтъкна, че тази година се отбелязва 1 век от началото на Първата световна война. А както историята ни припомня този кървав конфликт се разпалва от неочаквано събитие – Сараевският атентат, при който сръбски терорист убива австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд.
Самият Абе дори не се опита да поеме по пътя към намаляване на напрежението между двата азиатски гиганта. „За съжаление нямаме ясна пътна карта за намиране на компромис”, посочи премиерът.
Японският лидер дори загатна, че вече се оглежда за съюзници. Абе не каза директно, че ще иска помощ от Съединените щати при нужда, но изтъкна, че вече търси по-близки военни връзки с Вашингтон. Подобно изказване определено води до размисъл.
Но премиерът не спира дотук, като дори изследва последствията от евентуална ескалация. „Китай има най-много за губене, ако се стигна до война. Такъв конфликт ще нанесе сериозни щети по китайската икономика, а именно тя е това, което крепи режима”, смята Абе. Той обаче не уточни какви биха били последствията за неговата страна.
И едва ли би искал да разбере… Целият свят се надява да не му се налага да разбира.