Опит да се спре приемането на нов Изборен кодекс и да се направи услуга на ГЕРБ – това видя лидерът на БСП Сергей Станишев зад искането на държавния глава Росен Плевнелиев за референдум за изборната система. Той и зам.-председателят на НС, и председател на временната комисия за изработване на новия кодекс Мая Манолова видяха и опит да се наруши Конституцията.
"Очевидно господин Плевнелиев се поставя в услуга на ПП ГЕРБ. Ясно е какво се цели – да се попречи на приемането на ново изборно законодателство, което да прекрати начина на правене на избори, които правеше ГЕРБ“, каза Станишев. Лидерът на левицата не пропусна за пореден път да разкритикува и начина, по който беше избран Плевнелиев.
"Големият скандал възникна именно на президентските избори. За първи път имаме държавен глава, избран по нечестен начин“, каза лидерът на левицата. Той обвини Плевнелиев, че е мълчал по време на цялото обсъждане на новия Изборен кодек и сега в последния момент прави шумна инициатива.
Станишев се спря на всеки един от въпросите поотделно – дали гласуването да е задължително, дали да се въведе електронно гласуване и да има ли мажоритарен вот.
Според лидера на БСП в три европейски страни има задължително гласуване. Той попита дали Плевнелиев застава зад идеята на ГЕРБ гласуването да е задължително, но да няма глоби, а ваучер от 20 лева.
"Питам президента – той за това ли е. Да узаконим купуването на гласове.“, запита Станишев. Той пресметна, че 80 млн. лева ще струва това, ако гласуват 4 млн. души.
Според него електронното гласуване нарушава Конституцията. "Какво е първото задължение на държавния глава? Да отстоява и спазва Конституцията. Има решение на КС, че подобен тип гласуване е противоконституционно. Мотивът е, че това нарушава тайната на вота.“, заяви Станишев.
Лидерът на левицата отново застъпи тезата, че през 2009 експериментът с мажоритарния вот се е провалил.
„Кажете ми пет имена на мажоритарно избрани депутати“, призова Станишев.
„Две от исканията са откровено противоконституционни и предложението за референдум е откровен призив да се наруши Конституцията“, каза Манолова. Според нея участието в изборите е право, а не задължение.
"Не може правото да е задължение", каза тя и цитира Конституцията.
През 2011 година КС обяви електронното гласуване за противоконституционно, припомни тя и заподозря, че се готви се мащабна фалшификация на изборите.
По нейни думи парламентът очаква как президентът ще формулира своите три конкретни въпроса. След това искането е да премине през правна комисия и ще бъде гласувано в пленарна зала.