БСП е "сериозно обезпокоена от факта, че корупцията продължава да бъде важно предизвикателство за целия евросъюз, и в частност в България". Това се казва в прессъобщение на партията по повод доклада на Европейската комисия за корупцията в 28-те страни - членки на ЕС.
По-рано днес ЕК публикува доклад за борбата срещу корупцията в целия Европейски съюз и отново беше констатирано, че в България е широко разпространена. Брюксел отправи препоръки към София, в които влиза създаването на етичен кодекс за депутатите, ефективна координация между институциите и ясни критерии при назначаването на магистрати.
"Приемаме заключението на доклада, че борбата с корупцията е приоритет за нашата страна и това, че са необходими още усилия, за да бъде ограничено това явление. Борбата и превенцията на корупцията е дълъг и труден процес, който освен законодателни механизми предполага и премахването на възможността политици от високите властови етажи, включително министър-председател, да се месят в работата на прокуратурата, да търгуват с власт и да поставят политически чадър", посочват от БСП.
Социалистите се спират избирателно на примерите с Мишо Бирата и прокурор Николай Кокинов, които според тях не изчерпват картината на превръщане на корупцията в основен властови лост на управление при ГЕРБ. "Без категоричното прилагане на закона в тези и други цитирани случаи (включително вниманието, което отделя Европа на мерките, които трябва да вземем за недопускане на нарушаване на човешките права като при случая "Гуцанов"), битката с корупцията на по-ниските етажи е обречена на неуспех", се посочва още в позицията на БСП.
Етичен кодекс за народните представители е необходим и по него е работено в предишни мандати на Народното събрание, напомнят социалистите, но не се ангажират с приемането на такъв. Според тях той "безспорно е важен елемент от борбата с корупцията, но не по-малко важно е да се утвърдят като политическа и управленска практика спазването на закона, недопускане на политическо влияние върху съдебната система и изземването на нейните функции от властимащи политици".
"Този доклад показва и още нещо – колко е важна битката на предстоящите избори за Европейски парламент, защото констатациите в него доказват провала на дясното управление не само в България, но и в другите страни от Европейския съюз", се посочва още в съобщението. Затова БСП приема евроизборите за своеобразен референдум срещу корупцията и безобразията на политическата власт през предходните 4 години.
източник: dnevnik.bg