Държавният департаментпубликува доклада си за 2013 година за спазването на човешките права по света.
В раздела за България като основни проблеми са посочени правата на ромите, цензурата в медиите и корупцията.
Според последното преброяване на населението у нас живеят 325,345 роми (по-малко от 5% от населението), но тъй като около 600 000 души не са отговорили на въпроса за етническата си принадлежност, е трудно да се определи точният им брой.
325,345Според заключенията в доклада, все още у нас остава силна маргинализацията на това малцинство, то е обект на дискриминация и в медиите. Цитират се няколко конкретни случая на нападения срещу ромски политици, както и оплаквания на ромски НПО-та за дискриминация.
Условията, при които живеят повечето роми са крайно лоши. Данните от преброяването на населението показват, че над 50% от тях живеят в незаконно построени сгради, в пренаселени квартали. Тези незаконни сгради често са принудително разрушавани от властите, поради което живеещите в тях остават дълго време на улицата.
Нискообразованите и безработните сред циганите преобладават. Едва 14.8% от децата завършват средно образование, а 15% нямат завършено и начално. Много деца отпадат от училище. Без работа са над 44% от тях, а над 68% са извън социалната система. Според заключенията в доклада, за това отново вина имат и "предразсъдъците" у българското население.
Отделни случаи за насилие срещу други малцинства също са споменати.
Огромна част от циганите нямат достъп до здравеопазване, се твърди още в доклада. .
По отношение на медиите, докладът изтъква, че продължава контролът на власти и собственици на самите медии върху гледната точка на работещите в тях журналисти, случаи на цензура и автоцензура. Цитират се и конкретни случаи на напуснали телевизията си популярни водещи, за които се твърди, че са станали жертва на натиск.
Корупцията също продължава да бъде основен проблем в много сфери. Изборите през май и сигналите за купуване на гласове са тревожен факт, пише още в доклада.