За да може човек да получи прошка, той трябва първо да прости на другите. Неделя Сиропустна (Сирни заговезни) е ден, в който хората се разкайват за делата си и искат опрощение както от Бог, така и от ближните си, обяви пред БТА Ловчанският митрополит Гавриил преди деня за прошка, който тази година е на 2 март.
Това е времето, когато Господ дава благодатта за покаяние, защото бариерата, която пречи на човека да се доближи до Бога, са обикновено нашите грехове, допълни митрополитът.
По думите му смисълът на неделята на прошката е да навлезем в светия велик пост със спокойна душа и сърце.
Митрополитът припомни част от молитвата "Отче наш"Прости нам дълговете ни, както ние прощаваме на длъжниците си"Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости небесният ви отец. Ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият отец няма да прости съгрешенията ви", цитира той.
"Много пъти човек иска да прости, но не може. Тогава трябва да се стараем да правим обратното на това, което ни кара злобата и отмъстителността. Ако ти се помолиш за него, кажеш за него нещо добро, направиш му добро, ще дойде време, когато няма да имаш злоба към него. Когато човек таи в себе си ненавист, това е страшна мъка за него", каза Ловчанският митрополит.
Според него е много важно да се разкаем, да поискаме прошка от Господ и когато я получим, това ще ни отвори сърцата и душите за общуване с Бога.
Ние, българите, смята митрополит Гавриил, трябва да поискаме прошка от Бог за това, че не учим децата на вяра, а повече се стараем да им дадем материалното, за това, че не даваме пример на младото поколение, че това, което знаем, не го предаваме на другите, че нямаме упование на Бога, не търсим правда, а търсим материалното в живота, за маловерието си.
Ловчанският митрополит Гавриил пожела в неделя да се постараем да простим на всички - "тогава ще усетим радост в душите си, което означава, че царството Божие вече започва да влиза в нас".