Не считам, че е голяма вероятността от прекъсването на доставките на газ за България, без да я изключвам. Това заяви пред български журналисти в Брюксел премиерът Пламен Орешарски, който участва в близо осемчасовото извънредно заседание на Европейския съвет, посветено на кризата в Украйна.
Притеснявам се най-много за доставките на газ. По наши оценки отчитаме като ниска степен на достоверност на прекъсването на газовите доставки, поясни той. Туризмът не е направлението, което най-много ще пострада, заяви премиерът по повод решенията от днешното заседание на държавните и правителствените ръководители на ЕС, свързани с Русия.
Министър-председателят съобщи, че неговите колеги са призовали днес Москва да изтегли незабавно въоръжените си сили от украинска територия и да осигури достъп на международните наблюдатели. Приетите решения изразяват подкрепа за териториалната цялост и независимостта на Украйна.
ЕС осъжда решението на парламента на Крим за свикването на референдум за присъединяване към Руската федерация и го представя като противоконституционно. Решението на проблема трябва да бъде постигнато в разговори Русия-Украйна, добавят европейските лидери. Те са потвърдили решението да бъдат прекратени преговорите с Русия по визовите въпроси, както и страните от ЕС, част от Г-8, да спрат подготовката си за участие в предстоящото заседание на групата в Сочи до второ нареждане.
Всякакви по-нататъшни стъпки на Русия към ескалация на напрежението ще доведе до нови мерки, засягащи икономически сектори, се посочва в днешните решения.
Европейските ръководители, които разговаряха днес с новия украински премиер Арсений Яценюк, са подкрепили настояването му за подписването на споразумението за асоцииране с Киев. Политическата част на документа ще бъде подписана скоро, а търговската ще подлежи на допълнителни преговори между Брюксел и Москва. Европейският съвет е потвърдил осигуряването на 11 млрд. евро за Украйна, както и ангажимента за визова либерализация. Подкрепено е също подписването на споразуменията за асоцииране с Грузия и Молдова не по-късно от август тази година.
Премиерът коментира, че каквито и да било санкции срещу Русия не биха се отразили положително на никого в ЕС, не само на България. Въпросът е да се нормализира обстановката в Украйна, която в този вид представлява заплаха за сигурността в региона и ни засяга. Никой не е привърженик на разширяването на обхвата на санкциите, допълни Орешарски.
Попитан каква е вероятността настоящият спор да се превърне в замразен конфликт, той коментара, че съществува потенциална опасност. Струва ми се, че е малка вероятността, защото Русия и ЕС нямат интерес от това. Вярвам, че диалогът ще доведе до сравнително бързи решения за уреждането на основните открити въпроси. Сигурно ще има потенциални проблеми и в бъдеще. Виждаме, че и в други точки около границите на бившия СССР край Русия има конфликти, които не са решени докрай, но не пречат на нормалното развитие на страните. Има разлика с други точки на света, където с десетилетия не се намират решения. Тук съм повече оптимист за постигането на решение, заяви министър-председателят. (БТА)