Към 22 март "Булгаргаз" ще разполага с 202 млн. куб. м природен газ в хранилището в Чирен. В момента те са с 10 млн. куб. м по-малко. Това заяви Александър Петров, директор на Дирекция лицензионна дейност и корпоративни отношения в компанията по време на изслушване в парламентарната енергийна комисия.
От Чирен ще могат да се добиват количества в продължение на около 35-40 дни.В студени дни България консумира около 14 млн. куб. м, допълни Петров. От Чирен могат да се добиват около 3 млн. куб. м. на ден, от находището на Мелроуз у нас около 630 хил. куб. м природен газ. Чрез връзката с Гърция, която от началото на годината е реверсионна, могат да се осигурят около 3 млн. куб. м. газ. Такагазопреносната ни мрежа в случай на криза ще може да осигурява около 7 млн. куб. м, като само Топлофикация София консумира по около 4 млн. куб. м газ дневно.В момента, въпреки че сезонът предполага добив от хранилището, той в момента е спрян предвид усложнената ситуация в Украйна. Изпратено е писмо до Газпромекспорт, в което е посочена извънредната ситуация и се описва, че имаме по-голяма нужда от доставки, поради нагнетяването на газ в Чирен. До този момент от руската компания не са отговорили.
Председателят на съвета на директорите на Булгартрансгаз Евгени Попов заяви, че през 2 часа се прави проверка на налягането и дебита на природния газ който идва от Русия и на този етап не са констатирани проблеми.
Попов заяви, че отговорният орган в случай на проблеми с доставките е Министерството на икономиката и енергетиката, като са разработени няколко варианта в случай на намаляване на доставките - при спад с 30% и при спад с 50%.
Междувременно в друга парламентарна комисия – икономическата, министър Драгомир Стойнев коментира по темата, че в момента нагнетяваме газ, но при евентуални санкции страната ще изпадне в трудно положение.
Като извод от размирната ситуация в Украйна, Стойнев изтъкна важността на проекта „Южен поток" не само заради България, но и заради Европа. „Забавянето не означава спиране", изтъкна министърът.