Европейският съюз може да не преживее своята продължителна стагнация, заяви милиардерът Джордж Сорос пред програмата "Днес" на Би Би Си, цитиран от БТА.
По думите му Германия е отговорна за голяма част от проблемите на Европа, защото не е поела лидерската роля.
Той изказа надежда, че правителството в Берлин ще смени курса и ще осъзнае, че политиката на икономии е непродуктивна.
"В техните спомени е инфлацията, така че те се борят с инфлацията, когато заплахата е дефлацията", казва богаташът, познат и със своята филантропия.
Сорос припомня, че много страни са оцелявали след дълга стагнация и отбелязва 25-годишния такъв период за Япония, която вече излиза от него.
"Но ЕС не е държава. Той е само обединение на суверенни държави, много незавършено обединение и то може да не оцелее", заяви той.
Според Джордж Сорос еврозоната се е превърнала от доброволно сдружение с взаимна полза в група с вътрешни отношения между длъжници и кредитори. По думите му след кризата от 2008 г. Международният валутен фонд вече разбира по-добре проблемите във финансовия сектор, но много други организации не са сторили това.
Сорос казва, че около Бундесбанк съществува група хора, които действат на принципа, че Маастрихтският договор определя ролята на централната банка. По думите на милиардера тази дефиниция е погрешна и всъщност тя не позволява на централната банка да функционира като кредитор само в краен случай, а без тази функция "има опасност от някаква нова финансова криза", заявява пред Би Би Си Джордж Сорос.
Британската медия припомня, че Сорос се прочу през 1992 г. със спекулациите си с британската лира, с което допринесе за нейното сриване и излизане от механизма за валутни курсове, предвестника на еврото. В книгата си
"Трагедията", излязла във вторник на пазара във Великобритания, Сорос заявява, че банковията сектор е "паразит", който пречи на икономическото възстановяване и че е било направено малко за решаването на проблемите, причинили кризата от 2008 г.
източник: dnes.bg