"Никога срещу Русия, никога срещу Европейския съюз." Така депутатът от БСП Георги Кадиев коментира пред БНР декларацията за ситуацията в Украйна, която беше приета от
пленума на БСП в събота.
На пленума първоначалният вариант на декларацията беше променен след тричасови дебати с цел да се смекчи и да се избегне споменаването на Русия. Докато в проекта, внесен по-рано в парламента, се призовава във витиеват стил да се изтеглят руските войски от Крим, то от събота позицията на левицата е, че изразява безпокойство от повишаването на военната активност в региона, включително и на Кримския полуостров.
"Обединихме се около две неща – първо, съдбата на Украйна е в ръцете на самата Украйна, и второ, настояваме за запазване на териториалната цялост на държавата", обясни днес Кадиев и добави, че някои участници в пленума са настоявали да се запише, че България е единствената славянска и православна държава в Европейския съюз и съответно трябва да подкрепя други такива народи. Депутатът подчерта, че ако се стигне до ескалация на напрежението в Крим, до военни или паравоенни действия, особено заради българското малцинство там, първото нещо трябва да бъде свикването на Консултативния съвет за национална сигурност.
Кадиев предупреди за евентуални сериозни ефекти от ситуацията в Украйна върху българската икономика. Посочи, че ако износът към Русия, който е в размер на около 600 млн. евро, спре и не се намерят заместващи пазари, икономическият ръст на България ще остане на нива около нулата. Имало и риск "Лукойл" да намали работата си, а компанията е най-големият данъкоплатец в държавата. "България не може да си позволи да се скара с Русия, това е пределно ясно, не може да си позволи и антиевропейско поведение. Истинското майсторство е да намериш допирните точки между двете", посочи депутатът.
Той коментира и листата на БСП за предстоящите евроизбори. По думите му плюсът на решението на лидера на партията Сергей Станишев да оглави листата е, че така се дава ясен политически сигнал за важността на вота. Минусите – че ще е зает в Европа по време на кампанията и че ще трябва да обяснява по-късно защо е водил листа, а не е отишъл в Европейския парламент. "Но като претегля, мисля, че това беше правилното решение", отбеляза Кадиев.
Той обясни, че с процедурни правила, приети на пленума, е бил отхвърлен като кандидат за евровота. "Ако искат да ме отстранят, да го направят с гласуване в залата, а не с процедури", посочи депутатът, известен с честите си критики към партийните решения. И добави, че имал амбицията да провери дали работи преференциалният вот, приет с новия Изборен кодекс – възможността избирателите да отбелязват конкретен кандидат в партийната листа и да го изкарат на по-предна позиция. "Никога не съм се натискал за избираемо място и вчера го казах поне 10 пъти. Бих направил кампания за преференциален вот за мен, което автоматично щеше да стане вот за БСП, но не се получи", отбеляза Кадиев.