Основният проблем в енергетиката ни днес коментира в "Новинар" проф. д-р Атанас Тасев, анализатор в областта на енергетиката. Той посочва, че приходите не са достатъчни, че да могат да покрият разходите в системата. Има няколко дефекта в нея, които все още не са напълно преодолени. Основният е енергията от възобновяемите енергийни източници, за което ние се оказахме недостатъчно добре подготвени. Това е една скъпа енергия и за нас се оказа доста солена. Ние не успяхме да приложим правилно тези модерни практики за съжаление. Отговорността на държавата в сектор енергетика е да доставя енергия за обществото с минимални разходи.
"Отнемането на лиценз е много тежка, а в случая и международна процедура, с много негативни последици и най-вече не решава нито един наш проблем в енергетиката. Защото пари няма откъде да се появят. За съжаление гайките в енергетиката са натегнати докрай и трябва да се внимава да не се скъса веригата", казва Тасев.
"Няма опасност от режим на тока", уверява в интервю за "Телеграф" Боян Боев, председател на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Той посочва, че в правомощията на ДКЕВР е да отнема лицензии на електроразпределителните дружества. Задълженията им към момента възлизат на 347,6 млн. лв.
"Нашата задача е да бъдем балансьори и да защитим интересите на всички заинтересовани страни и на потребителите", казва Боев. Той отбелязва, че много скоро ще има конкретни резултати от анализа в енергийния сектор. Този анализ се базира на отчетите на дружествата за изминалата година. Едва след това ще имаме пълна картина на финансовото състояние на енергийната система.
"Атаката срещу ЕРП-тата е безсмислена, приятелска заря", коментира "168 часа". Големият проблем в енергетиката, за който властта обича да мълчи, е истинският проблем - престъпно неизгодните за България договори, подписани с някои производители на ток под явен политически натиск.
Големият проблем е източването в продължение на 20 години на НЕК от партийните централи под формата на консултантски договори и подарен бизнес на "приятелски фирми" с износ на евтин ток. Голям проблем са различните мегапроекти, зад които стоят всевъзможни политически сили. Голям проблем е, че контролната ДКЕВР от десетилетия работи срещу интересите на гражданите.
"Президентът и депутатите минираха евроизборите", акцентира "Сега". Опитите за овладяване на ЦИК доведоха до правни абсурди.
"Честните избори останаха само на думи", коментира "Сега". Избраната вчера ЦИК има 18 членове, а не 19, както е по закон. ГЕРБ няма да има зам.-шеф на комисията - както изисква Изборният кодекс, но за сметка на това ще има 6-има членове. Опозицията няма представител в ръководството на ЦИК. По този начин управляващите направиха това, за което в миналия мандат, докато бяха в опозиция, сипеха люти критики към ГЕРБ. В европейските препоръки за Изборния кодекс също бе изрично записано, че опозицията трябва да има гарантирано място в ръководството на изборните комисии. Неспазването на законовия текст, че ЦИК трябва има 19 членове, може да доведе до съмнения за легитимност - както на самата комисия, така и на взетите от нея решения. И не е изключено някой недоволен от изборните резултати да реши да ги обжалва на това основание, с което де факто да се провалят предстоящите избори за европейски депутати.
Открито неуважение към върховенството на закона, продиктувано от неприкрит партиен слугинаж. Това представлява актът на президента Росен Плевнелиев за назначаване на членове на ЦИК, коментира в "Монитор" Борислав Цеков, председател на Института за модерна политика. Отказвайки да изпълни изричната разпоредба на Изборния кодекс относно съотношението между парламентарно представените политически сили при назначаването на членове на ЦИК, президентът се постави над закона и за пореденпът доказа, че е под партийния ботуш на ГЕРБ.
"ЦИК ще насърчава и през Facebook избирателна активност", казва в интервю за "24 часа" Ивилина Алексиева, председател на ЦИК. "Днешното решение е знак, че управлението наистина има воля ЦИК да работи като независим орган. Нещо, което хората от гражданските организации, каквато съм и аз, сме искали винаги", отбелязва Алексиева. Тя прави заявка за реформи в ЦИК, които ще насърчават избирателната активност. Няма да се разчита единствено на това информацията да се качва на страниците на ЦИК, на общините и МВнР. Лансира се идеята да се потърсят групи в социалните мрежи, за да се повишава активността. Хората трябва да знаят какви са новите им права и да ги упражняват пълноценно. Но не е достатъчно нещо да се качи на сайта, а и на какъв език ще е тази информация. "Официалният е българският, но има чужденци, които имат право да гласуват. Ще предложа информацията да е със субтитри - на английски, немски, френски", допълва Алексиева.
"Работодатели ще търсят кадри онлайн", обявява в интервю за "Монитор" Асен Ангелов, изпълнителен директор на Агенцията по заетостта.
"До края на годината ще предложим електронни услуги, свързани с всекидневната и най-популярна дейност на бюрата по труда - режими на електронна регистрация, бърза и навременна комуникация между работодателите и публичните и частните посредници на пазара на труда. т.е. безработните ще могат да се регистрират по електронен път. Работодателите ще имат достъп до информация за различни специалисти според зададените от тях нужда и ние ще им изпратим отговор с конкретни профили на лица.
Ако работодателят прояви интерес към някои от тези профили, Агенцията по заетостта ще организира среща. Много важен елемент на електронното обслужване е пестенето на време, защото нуждата на работодател да назначи конкретен специалист е толкова спешна и важна, колкото и на всеки безработен да започне работа", посочва Ангелов.
По-бързо и евтино ще се получават разрешителни за строеж и преустройство на къщи, малки търговски центрове, след като бъдат приети три закона, подготвяни от Министерството на инвестиционното проектиране и строителния бранш, съобщава "Стандарт". Това обясни министър Иван Данов при представяне на концепцията за приемане на изцяло нови закони за териториално устройство и регионално развитие, за градоустройство и урбанизация и за инвестиционния процес в строителството. Бюрократичните пречки са най-голямата спънка пред инвеститорите,
обединиха се представителите на Камарата на строителите в България (КСБ) и съсловните организации на архитекти, проектанти и инженери.