Защо точно в този момент се рестартира проектът?
Проектът се възобновява в този момент, защото успяхме да привлечем инвестиции и да се възползваме от това съживяване на туристическия и имотния пазар. Поради чисто финансови причини беше спрян през 2008 г.
Възобновяването на проекта се случва в мандата на БСП. Участва ли по някакъв начин братът на премиера – Георги Станишев?
Георги Станишев е бил първоначално назначен и избран от Норман Фостър, защото са работили и преди по други проекти. Но по възобновения проект, по който се работи от една година, Георги Станишев няма участие.
Какви промени се случват с инвеститора от 2008 г. досега?
Дружеството е било публично и всеки може да си продава и купува свободно акции, но всички инвеститори са известни и ще бъдат декларирани съгласно новия закон. Като цяло инвеститорите в болшинството си с същите, които подкрепиха първоначално проекта.
Какво се проемни в самия проект?
Единствено застроителната площ е намалена и това е заради промените в закона. И сега проектът предвижда изграждането на екоселища в землището на село Самотино в близост до местността Карадере, които ще имат нулеви емисии на въглероден диоксид. Проектът ще създаде над 2000 нови работни места в периода на реализиране на инвестицията и над 500 постоянни за период от седем години.
На колко точно възлиза инвестицията?
Минималната задължителна инвестиция е 100 млн. лв., но вероятно целият проект ще надмине и 100 млн. евро, защото включва инфраструктура, облагородяване на зоната, залесяване и други процеси. Инвеститорът ще получи от държавата единствено административна подкрепа при реализирането на инвестиция. Финансова подкрепа, която обичайно се предоставя на приоритетни инвеститори, няма да бъде използвана от фонда.
Ще се строи ли яхтено пристанище и ако да – с какъв капацитет?
На този етап не се предвижда строителство на яхтено пристанище. Това е сложна процедура, която ще отнеме много време и няма как да бъде реализиран на този етап.
Ще се строи ли на плажа?
На плажа няма да се строи, защото това е държавна собственост. Плажната ивица на Карадере, както и достъпът до нея, ще останат непокътнати. Проектът не засяга дюни и държавни територии. При осъществяването му няма да бъдат изсичани дългогодишни дървета. Не се предвижда строителство в т.нар. заменени територии. Спазват се изискванията за зона А, където почти е забранено строителство – разрешено е в минимални параметри.
Как ще отговорите на притесненията на протестиращите, на къмпингуващите там и на хората, които приемат К арадере като последното оцеляло място на Черноморието?
Първо самата процедура на стимулиране на инвеститора за изграждане на този ексклузивен комплекс, не означава, че те са в позицията да започнат да строят веднага. Тепърва предстои една дълга екологична процедура, която трае между шест и девет месеца, където всички заинтересовани страни могат да изложат своите гледни точки, да участват на обществено обсъждане и това е регламентирано в българското законодателство и международните конвенции. Ще бъде направена изцяло нова Оценка за въздействието му върху околната среда (ОВОС). При реализацията на проекта ще бъдат спазени всички изисквания на европейската екологична мрежа Натура 2000, но в тези зони може да се строи според съответните изисквания и параметри.
Компанията има готовност и да отговори на очакванията на гражданските организации за включването им с наблюдателни и контролни функции в процедурите по ОВОС, да се съобрази с евентуални законодателни промени в тази насока, инициирани от правителството, да включи представители на гражданските организации в ръководния борд на проекта през целия период на осъществяване на инвестицията като гаранти.