Отправил съм питане към шефа на ДАНС Владимир Писанчев и той да обясни дали е подслушван общинският съветник Орлин Алексиев и лица, с които той е водил разговори. Това каза пред bTV депутатът от Коалиция за България Георги Кадиев.
В петък той разпространи писмо, в което настоява шефът на ДАНС Владимир Писанчев да даде обяснение пред ресорната комисия в НС за изтекла справка за подслушване на общинския съветник Алексиев, чиито имоти бяха обискирани при разследване, свързано с канал за наркотици пред февруари. В нея фигурират имена на политици, които са водили разговори с Алексиев. Сред споменатите са Кадиев и и колегата му Георги Свиленски, които са бивши общински съветници от БСП.
Кадиев обясни днес, че справката е изтекла в интернет пространството, но не се знае как е изтекла, тъй като има висок гриф на секретност. "Изтекла е поверителна информация, от която става ясно, че сред разговорите на Орлин Алексиев има разговори с депутати от ГЕРБ, столичния кмет Йорданка Фандъкова, Томислав Дончев, между тях фигурира и моето име, но става ясно, че има разговори, които са отбелязани с "и др.", коментира Кадиев.
Според депутата обаче липсват разговори на Алексиев с Бойко Борисов и с Делян Пеевски, което е подозрително заради близкото им приятелство. Той заяви, че познава Алексиев и знае, че той има "прекрасни отношение с Бойко Борисов", а с Пеевски "има добри отношения”. Кадиев подозира, че тези разговори са били изтрити.
"Някой е манипулирал тези справки", смята той. "Когато изкараш такова нещо, излиза, че всички сме дилъри. Не е нормално такава справка да изтича в интернет. Явно някакъв български вариант на Едуард Сноудън се подвизава и в българските служби", отбеляза Кадиев.
Депутатът зададе четири въпроса към Писанчев - достоверна ли е справката, знае ли как е изтекла в интернет пространството и какви мерки предприемат срещу служителя, изнесъл информацията. Трето, кои са имената, които са скрити. „Да не се окаже, че другите са по-интересни от изброените“, подметна той. Четвърто – дали спрямо него и колегата му Свиленски подслушването е законно, „защото ние сме народни представители, при нас статутът е по-различен и трябват повече разрешения за това“.
"Не искам да се връщаме към един и други времена, когато всеки беше подслушван", завърши той.
Във връзка с предложения от „България без цензура” законопроект „Чисти ръце”, Кадиев коментира, че той изглежда по-скоро като ПР акция. „Предложението е за комисия от 5 души, която да проучва висши чиновници всяка година – тяхното имущество и финансово състояние. Това дори НАП трудно може да направи с нейните 8000 служители. Такава комисия може да работи само по сигнал, а не за всичко – всяка година за предходната. Освен това според предвидените критерии за образованието на членовете от тази комисия, те трябва да са завършили социология, политология или журналистика. Сами разбирате, че за да се проверяват финансови и имотни сделки, трябва най-малкото икономическо или финансово образование. Засега този законопроект изобщо не е обсъждан в парламентарната група”, каза Кадиев.