Няма да има тапи по пътищата през предстоящия летен сезон заради планове и спешни ремонти и строителство на шосета, обещава регионалният министър Десислава Терзиева в интервю за „Стандарт“.
По думите й до края на месец май предсрочно могат да приключат ремонтите на двата виадукта в посока София-Пловдив, след което ще стартира обновяването на съоръженията в обратната посока. До края на годината пък трябва да приключи рехабилитацията на двата виадукта на "Тракия" и на "Бербеш" на магистрала "Хемус".
Стартирани са обществени поръчки за рехабилитация на три други участъка с обща дължина близо 50 км - това са най-нуждаещите се от ремонт отсечки край Пловдив, Пазарджик и на изхода на София. Индикативната стойност на работите е близо 70 млн. лв. Срокът за работа е 18 месеца, а фирмите ще бъдат избирани по критерий "икономически най-изгодна оферта". Терзиева уточни, че към строителите ще бъде поставено условието петък, събота, неделя и празнични дни да се осигурява нормална проходимост по магистралата.
Предвижда се въвеждане на реверсивно движение в три ленти, като двете ще са в по-натоварената посока – в петък към Пловдив и Бургас, а в неделя към столицата. Пътят не е бил поддържан десетилетия и затова се налагат тези спешни ремонти. Това не бива да се допуска отново и държавата трябва да инвестира в поддръжката на пътната мрежа, коментира Терзиева.
До края на годината ще бъдат завършени двата лота на "Марица", отсечката между Сандански и Кулата на "Струма", обходният път на Враца и първия етап от Западната дъга на София, или общо 90 нови километра. Вече е започнала и подготовката за изграждането на двата тунела на магистрала "Струма" в участъка Дупница-Благоевград, всеки един от които е с дължина по около 400 м. През тази година ще бъдат стартирани и търгове на стойност 770 млн. лв. за рехабилитация и изграждане на нови отсечки.
„Правителството отпусна допълнително 50 млн. лв. от публичната инвестиционна програма за ремонт на малките пътища. С тях ще обновим над 270 км 2-ри и 3-ти клас пътища, които са важни за развитието на регионите. Възложила съм на пътната агенция да прегледа и методиката, приета през 2010 г., за отчуждаване на частните терени за изграждане на публични инфраструктурни проекти. Необходимо е да бъде намерен справедлив баланс между частния интерес и публичния“, каза министърът.
Тази година в бюджета на пътната агенция са заложени над 5 млн. лв. за спасителни археологически проучвания. От понеделник археолозите са започнали работа по трасето на АМ "Струма" в участъка Дупница-Благоевград, където ще се проучат 12 обекта.
За новата Оперативна програма "Региони в растеж" в момента се водят технически преговори с Еврокомисията. През юни предвиждаме да внесем окончателния вариант, заедно с другите оперативни програми и някои схеми ще могат да бъдат отворени още през тази година, обясни Терзиева.
По думите й новата оперативна програма създава възможности както за държавните и общински институции, така и за бизнеса в България, като осигурява свеж инвестиционен ресурс в размер на 1,6 млрд. евро.
Към момента според министъра няма риск от загуба на средства по програмата от настоящия програмен период.
През тази година прогнозата е да разплатим около 655 млн. лв. Голямата част от тях са за общински проекти. Затова и призовавам кметовете така да организират работата си, че да изпълнят навреме проектите и да усвоят средствата. Ние имаме готовност да възстановяваме извършените разходи по изпълнението на проекти, обясни Десислава Терзиева.