Парламентарната група на БСП е решила на заседание снощи, че няма да постави въпроса за прегласуване на тавана от 50% по лихвите за кредитите, съобщи пред БНТ депутатът от левицата и зам.-председател на икономическата комисия Румен Гечев.
Спорният текст, внесен в пленарната зала от друг депутат от "Коалиция за България - Георги Кадиев, не беше подкрепен от икономическата, бюджетната и правната комисии, но мина на второ четене миналата седмица с подкрепата и на ГЕРБ. Днес Гечев изтъкна този факт като заподозря политически мотив в поведението на опозицията, която подкрепила единствено този текст "като по команда". "Кой им е спуснал решението да гласуват като един по нещо, което не е обсъждано в комисия? Не мога да кажа за бизнес мотив. Това е в услуга на тези, които перат пари и са извън закона, ще стимулираме черния пазар", допълни той.
Според депутата от БСП някои от колегите му са гласували емоционално и са се подлъгали, други не толкова. Не пожела да коментира предположението за договорка между колегата си Кадиев и опозицията. Допусна обаче, че ако текстовете не проработят, ще бъдат прегласувани в бъдеще.
Гечев каза, че 50-процентният таван е много висок и засяга малък сегмент от пазара – бързите кредити. Обясни, че причината текстът да не се подкрепя от бюджетната, икономическата и правната комисии е, че практиката в Европа е, че в повечето страни нямат таван на кредитите, а онези, които са го въвели, се отказват.
Въпросът с тавана няма да се реши, защото фирмите за бързи кредити ще въведат нови такси или ще увеличат съществуващите, прогнозира Гечев. Никой не може да надхитри пазара, заключи той и напомни, че предложението на вносителите на проектозакона е да се въведе лицензионен режим за фирмите за бързи кредити и изискване за 5 млн. лв. капитал.
Новите правила ще влязат в сила след месец и няма да се отнасят за вече изтеглени кредити, посочи Гечев.
Георги Кадиев обясни пред Би Ти Ви, че подкрепилите текстовете са гласували по съвест и под въздействието на избирателите. "Станахме свидетели на малък феномен в парламента на ново мнозинство "не ляво, не дясно, не либерално, не центристко или националистическо, а мнозинство на народни представители, които след срещи с хиляди хора, които са се оплакали, са решили да направят нещо да решат този проблем", каза той. Съобщи, че представители на фирмите са се срещали с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, предположи, че такива срещи е имало и с други партии и с БСП и "в това няма нищо лошо" и изключи лобизъм.