България има нужда от трети път на развитие, не визията на ГЕРБ и не визията на "Позитано". Това заяви в Сливен президентът Георги Първанов (2002-2012 г.) и лидер на движение АБВ. По думите му именно АБВ предлага този трети път, без да монополизират идеята.
Според бившия президент в последно време ръководствата на БСП и ГЕРБ се опитват да внушат, че двубоят между тях е решаващ и всички други резултати нямат значение. "Ние като държава и политически модел нямаме нужда от тази двуполюсност, която се опитват да ни насадят", смята той. Според него никой не говори за важни теми като икономиката, духовността и реформата на политическия модел, а хората са занимавани със сблъсъка между двете партии. Първанов смята, че страната ни няма полза от двуполюсност – ГЕРБ и БСП. „Такава двуполюсност няма да се случи. Води се титанична битка на двете формации, а никой не говори за държава и парламент, каквито трябва да са дебатите”, каза Първанов.
Според него правителството е слабо, неефективно и има нездрав политически тил в лицето на мнозинството, което го блокира за реални реформи и ефективна политика. Според него не евроизборите ще решат съдбата на това правителство, а доколко то се справя с поетите ангажименти. На въпрос дали ще подкрепи идеята на Реформаторския блок за избори през есента, той отговори, че не му харесва проблемите на страната да се решават по един нелегитимен начин и с извънинституционални договорки. Първанов добави, че опитите да бъдат дръпнати ромските гласове не са най-работещите, защото интеграцията на ромите предполага мащабна политика. „Необходима е мащабна програма, която да включва темата за образованието, защото именно там има най-големи проблеми", смята той.
Първанов заяви още, че АБВ осъждат действията, предприети от ГЕРБ по енергийните проекти, като например "Южен поток". Според него ГЕРБ внушава една антибългарска позиция в Европа, която може да има дългосрочни последици. "Това е лош стил и накърнява образа на България дългосрочно", смята той.
Евродепутатът Ивайло Калфин заяви, че България трябва да има ясна позиция по темите в ЕС и съюзите, които се формират в него, за да не изпадне в една периферия на Евросъюза. Според него няма пряко следствие от доклада, който предлага да бъдат спрени евросредствата за България, но който подценява текста ще направи огромна грешка. „Държавата ни трябва да предприеме много ясни мерки, свързани с прозрачността, тъй като тя е най-важна. Всички поръчки трябва да влязат в интернет от първата до последната процедура. Трябва да има и публичен регистър кои са фирмите изпълнители, както и кои са бенефициентите. Необходим е и публичен регистър на медиите, които получават средства от европейски програми и проекти”, заяви Калфин.