Средно по 32-ма безработни се борят за едно свободно място, обявено от бизнеса. По последни данни на Агенцията по заетостта през февруари регистрираните в бюрата по труда са били 400 943 души, а заявените от бизнеса места са били 12 460.
В много от регионите обаче търсещите заетост нямат нужната квалификация и затова не могат да се реализират на пазара на труда с години, пише "Монитор". Най-ожесточена е конкуренцията в Кърджали, където на една свободна позиция се падат по 71 търсещи препитание. Най-нужните кадри в града са в сферата на преработващата промишленост, образованието, търговията и здравеопазването.
Във Врачанския регион конкуренцията за едно работно място също е голяма - за него се борят по 69 човека.
Най-тежко е във Видин, където безработицата е най-голяма - 23,3% от населението е без препитание. Към началото на месец април в областната дирекция по труда в дунавския град са подадени заявки за 37 свободни работни места. "Надявам се към средата на месеца да има повече заявени места", заяви за вестника директорът на бюрото по труда Милчо Цоков.
За Северозапада най-големият работодател е държавата с програмите за временна заетост, иначе най-търсени са медицинските сестри, учителите, шивачките и служителите в преработващата промишленост.
Най-малка е конкуренцията в София, където за едно работно място се борят средно 13 човека. За разлика от провинцията, където се търсят предимно кадри за преработващата промишленост и хотелиерството, в София най-голям глад има за финансисти, застрахователи, продавачи и брокери на недвижими имоти.
"В София има много свободни позиции и ако някой не може да си намери работа тук, то ще е заради незнанието на чужди езици", обясни специалистът по подбор на персонала Ивелина Христова. В района около столицата за работно място се борят средно по 28 човека.
"Безработицата в София-област също ще намалява, защото все повече фирми изместват логистиката си край големия град", прогнозира още Христова.