Международен ден на Земята (Ден на Земята) е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души всяка година на 22 април.
Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северно американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда.
През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен. България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, започнало от 1990 г. В Международния организационен комитет за честването на Деня на Земята България е представена от Благовест Сендов. Той сформира Национален комитет за Деня на Земята. На призива за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда. На 22 април 1992 г. Президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.
Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
По покана на външния министър Кристиян Вигенин в Деня на Земята той заедно с представители и ръководители на дипломатически мисии у нас ще засадят дръвчета в парк "Мир и Дружба" в район "Студентски", отбелязва БГНЕС.
Как можем да помогнем на Земята?
- карайте колело или ходете пеша, когато ви е възможно
- използвайте чанти за многократна употреба при пазаруване в магазина.
- гасете осветлението, когато нямате нужда от него- пестете питейната вода, като затваряте добре кранчетата на чешмите си
-практикувайте разделно събиране на отпадъците си- изхвърляйте отпадъците си в кофите за боклук