Знаковият Дунав мост 2 явно ще е поредният голям инфраструктурен проект с европейско финансиране у нас, провален от транспортния министър Александър Цветков и хората му, предаде АСН.
Това може да се случи след прекратения търг за ремонта на участъци от жп линията Пловдив - Бургас и очаквания отказ на италианската компания "Асталди" да продължи работата си по проекта Пловдив - Свиленград. А за одобряването на Дунав мост 2 точно при Видин - Калафат България воюва с Румъния над 10 години.
ДАНС взе на мушка министър Цветков за скалъпен набързо проект за изграждане на терминал за комбинирани превози в Драгоман. Освен високата цена от 6 млн. лв. за обекта край сръбската граница Цветков трябва да бъде разследван и за всички провалени от него и екипа му инфраструктурни проекти с европейско финансиране, като жп линиите Пловдив - Свиленград и Пловдив - Бургас. Сега пък се оказва, че заради некомпетентност на транспортното министерство пред провал е и един от знаковите проекти у нас - Дунав мост 2.
Испанската компания FCC Construccion, която изгражда Дунав мост 2, е на път да последва италианската "Асталди" и да напусне България. Това коментира за "Стандарт" Мария Чакърова, бивш директор на дирекция "Стратегическо развитие и инвестиционни проекти" в Национална компания "Железопътна инфраструктура", сега финансов консултант по няколко "водни" проекта към МОСВ и по няколко транспортни инфраструктурни проекта в чужбина.
Доколкото чувам от колеги, тъй като продължавам да работя в бранша, FCC се готвят да последват "Асталди", заяви Чакърова. И това е логично, тъй като нерешаването на проблемите по проекта Дунав мост 2 е абсолютно същото, както и по жп линията Пловдив - Свиленград, обясни тя. Последните писма от Брюксел, които съм виждала, показват, че удължаване на срока за изграждането на моста при Видин - Калафат ще е само 6 месеца - т.е. до юни 2011 г., обясни Чакърова. А за Пловдив - Свиленград досега Брюксел не е удължавал срока. Тук големият проблем е кой ще плаща не само довършването на проектите, но и досегашното им финансиране, тъй като парите, които вече са вложени, трябва да се връщат, обясни Чакърова. Така че съвсем реална е опасността тези проекти изведнъж да се окажат изцяло с наше, българско финансиране. Което няма откъде другаде да дойде освен от опоскания ни бюджет, категоричен е финансовият експерт Чакърова.
Само няколко дни дясната ръка на Цветков, зам.-министърът на транспорта Ивайло Московски, обяви, че изпълнителят на проекта Дунав мост 2 FCC Construccion е поискала от хазната допълнително около 60 млн. лева. 30 млн. от тях са заради закъснелите разрешителни за достъп до румънския бряг, а други 30 млн. лв. - заради непредвидени геоложки обстоятелства.
Според Симеон Евтимов, ръководител на проекта Дунав мост 2, работата в момента е на етап изграждане на междинните опори в плавателната част на реката, строителство на устоя на моста на румънския бряг и монтаж на елементите от мостовото платно в неплавателната част. Според неговите изчисления досега са изпълнени около 55% от всичките дейности по изграждането на моста. Пак според Евтимов с определение на инженера на проекта е дадено удължение на срока за завършването на моста до 9 юни 2011 г., което обаче все още не е договорно оформено. Очаква се основните работи по строителството на моста да завършат до края на 2011 г., а за 2012 г. ще останат довършителни работи и съвместни процедури с румънската страна по приемане и въвеждане в експлоатация на големия обект. За всичките тези дейности обаче ще трябва да се вадят пари от българския бюджет.