Официалната футболна топка на Световното първенство по футбол в Бразилия, което се открива след по-малко от месец, ще бъде една от най-големите звезди на Мондиала. За нея ще се говори почти толкова, колкото за Меси и Роналдо. Тя ще е това, което е четката за художниците.
Топката се казва Бразука и е 12-ата произведена от германската компания "Адидас" за Световното първенство по футбол, разказва БиБиСи. Тяхна беше и критикуваната "Джабулани", официалната топка на първенството през 2010 г. в Южна Африка. Според вратаря на Италия Джанлуиджи Буфон траекторията на "Джабулани" е непредвидима, a бразилският нападател Луис Фабиано я нарече дори "свръхестествена".
От "Адидас" твърдят, че новата топка е значително подобрена. „Направихме обширен анализ на траекторията и пътя на топката и резултатите показаха, че пътят е предсказуем и постоянен, отклонения почти не се наблюдават“, каза Матиас Мекинг, мениджър в компанията.
Експерти по аеродинамика посочват три важни фактора, които ще повлияят на поведението на "Бразука". „Най-важното при топката ще бъде нейната грапавост“, обобщава д-р Раби Мехта от НАСА. От нея зависи най-високата скорост, която може да развие топката.
Проблемът при "Джабулани" беше именно в гладката й повърхност, непозволяваща въртенето. Това при "Бразука" е променено. При старите топки, традиционно ушити с 32 панела, скоростта, при която топката спира да се върти, е 48 км/ч. Колкото по-гладка е една топка, толкова по-висока скорост е нужна, за да спре да се върти. Затова и Буфон, като вратар, определя траекторията като непредсказуема. При една и съща сила, с която се рита топката, в зависимост от грапавостта на топката, тя се движи по различен начин. Обичайната скорост, която топката развива, когато е изритана от професионален футболист, е между 80 и 90 км/ч.
"Бразука" е значително по-грапава от предшественика си. Освен че траекторията ще се нормализира, значително ще се подобри сцеплението между обувката и топката. Топката има шест термично свързани с формата на перки панели, което е с два по-малко от на "Джабулани". От "Адидас" твърдят, че това ще даде на топката аеродинамична точност и стабилен полет. Дълбочината на релефа също е повишена – от 0,48 мм на предишната до 1,56 мм при "Бразука". Общата дължина на материала, с който е ушита "Бразука", е 327 см, а при "Джабулани" тя е едва 203 см. Тези параметри правят новата топка да се доближава повече до традиционните топки за футбол. Това се доказва и в аеродинамичния тунел на НАСА, където се тестват топките.