Армията на Тайланд въведе военно положение в страната заради продължаващите антиправителствени протести, по време на които през последните месеци загинаха 28 души, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на военния тв канал.
Армията посочва, че военното положение е въведено с цел "възстановяване на мира и реда" и не "представлява преврат".
Асошиейтед прес съобщи, че войници са влезли в няколко телевизионни станции, за които се знае, че симпатизират на протестиращите. Агенцията припомня, че тайландската армия е извършила 11 успешни преврата след края на абсолютната монархия през 1932 г.
Правителствен съветник, цитиран от Франс прес, е съобщил, че временното правителство остава. Разтурен е само правителственият Център за поддържане на мира и реда и на негово място е създаден център с подобни функции под контрола на армията, предаде ДПА.
Военните наредиха още проправителствените и антиправителствените демонстранти да останат където са и им забрани да се придвижват, за да се предотвратят сблъсъци, предаде Ройтерс.
В центъра на Банкок войници с блиндирани автомобили заеха позиции в търговския квартал, близо до хотелите и пред редакциите на вестници и радио и телевизионни станции, съобщи Франс прес.
Командването, възглавявано от генерал Прают Чан-Оча задължи медиите да излъчват съобщенията му и въведе цензура в интерес на националната сигурност. Армията забрани на всички медии да разпространяват информации или снимков материал, които могат да навредят на сигурността.
Военното положение дава право на армията да въведе комендантски час, цензура в медиите и да забрани масовите демонстрации, да прибягва до арести и да използва оръжие в случай на безредици, а също да мобилизира гражданското население, припомня БТА.
Тайландската армия е извършила 11 успешни преврата след края на абсолютната монархия през 1932 г., отбелязва Асошиейтед прес.
Политическата криза в Тайланд се задълбочи, след като съд призна премиера Инглук Шинаватра, сестра на предишния правителствен ръководител Таксин Шинаватра, и девет нейни министри за виновни в злоупотреба с власт. На 7 май те бяха лишени от правомощия и бе съставено служебно правителство, състоящо се от привърженици на Таксин Шинаватра.
Служебното правителство, имайки предвид предишни намеси на военните в полза на управляващите, приветства действията на армията за възстановяване на реда. То заяви, че не е било информирано за намеренията на армията да въведе военно положение, но продължава да упражнява властта, предаде Ройтерс. Агенцията цитира правосъдния министър Чайкасем Натисири, заявил, че правителството няма проблем с военното положение и продължава да управлява.