Руският президент Владимир Путин пристига днес на двудневна визита в Пекин. След като пое властта миналата година, китайският му колега Си Дзинпин се отправи най-напред на държавно посещение в Москва, припомня агенция "Ройтерс".
По време на престоя си Путин ще се опита да убеди Китай да подкрепи Москва по кризата в Украйна и се надява да подпише дълго подготвяната сделка за доставка на природен газ за период от 30 години.
Пекин зае много предпазлива позиция по украинския въпрос, заявявайки, че иска да продължи да развива "приятелско сътрудничество" със страната и че уважава нейната независимост, суверенитет и териториална цялост. Това е продиктувано от желанието да се запазят добрите отношения както с ключовия съюзник Москва, така и с Киев, който е важен доставчик на зърно, и със САЩ и ЕС, които са основен експортен пазар за азиатската страна. Освен това, Китай не коментира публично референдума за отделянето на Крим, страхувайки се, че той може да стане прецедент за откъсването на непокорни региони от собствената му територия като Тибет, например.
Бившият посланик на Китай в Русия Джан Дегуан коментира пред "Ройтерс", че Пекин не иска темата за Украйна да доминира визитата на Путин в страната.
Според Василий Кашин, експерт по отношенията между Русия и Китай в базирания в Москва институт по отбрана CAST, двамата лидери ще си говорят за оръжейни сделки. Двустранната търговия между Пекин и Москва е нараснала над два пъти за пет години, стигайки 89 млрд. долара през 2013 г., въпреки че това е далеч по-малко от търговията между Русия и ЕС и между Китай и САЩ. Китай иска да закупува повече руско оръжие. След като й продаваше оръжие за милиарди долари в продължение на десетилетие, обаче, Москва показва все по-малко желание за това през последните години заради притеснения, че азиатската държава копира руския дизайн.
Визитата обаче вероятно ще приключи с подписването на споразумение между "Газпром" и Пекин, завършвайки продължаващите вече десет години разговори, в които цената на доставките беше основната пречка. Русия предлага на Китай доставка на 38 милиарда кубически метра природен газ за период от 30 години. И от Китайската национална петролна корпорация, и изпълнителният директор на "Газпром" Алексей Милер потвърдиха, че още доуточняват крайната цена, но че сделка ще има.
Европейските планове за намаляване зависимостта от руското синьо гориво, особено в контекста на украинската криза, която може да доведе до прекъсване на доставките, пришпориха Москва да настоява за финализиране на договорката с Пекин още този месец.