211 486 са физическите и юридическите лица, които имат разрешение за оръжие, боеприпаси и взривни вещества в страната.
Това каза главният прокурор Сотир Цацаров, който представи резултатите от проверката за спазването и прилагането на Закона за оръжията. Общо регистрираните огнестрелни оръжия у нас са 340 хиляди. Цацаров заяви, че не е очаквал малък брой оръжия, но тези цифри били меко казано изненадващи. По думите му тази армия от въоръжени цивилни конкурира военните сили. Приблизително 110 души са с изтекъл срок на разрешенията и срещу тях не са предприети действията за отнемането им.
Според представените данни 340 583 е броят на установени огнестрелни оръжия – пистолети, револверни тип системи, автомати, карабини, картечни пистолети, картечници и други, 48 717 691 единици от всякакъв вид и калибър са боеприпасите. За самоохрана оръжията са са 122 455, за охранителна дейност - 13 300, за лов - 180 958, 3856 са за спортни цели. В графата други са 2984 броя, които са предимно колекционерски екземпляри, обобщи Цацаров.
Проверката беше разпоредена от главния прокурор на 18 март тази година и приключи на 25 април. Проверени са действащите срокове на разрешителните, наличието на огнестрелни оръжия и боеприпаси с изтекъл срок за съхранение и спазването на служебните задължения от страна на службите КОС в цялата страна. Повод за нея беше тежкият инцидент в Лясковец, при който един командос бе убит, а други трима ранени. Тогава бе установено, че стрелецът Петко Савов е имал арсенал от оръжия в дома си, като някои от тях бяха с изтекли разрешителни.
„Проверена е всяка областна дирекция на МВР, всяко районно поделение на полицията. Обхванати са всички граждани, които имат постоянен адрес, всички юридически лица, всички оръжия и боеприпаси”, уточни Сотир Цацаров.
Главният прокурор представи и конкретни случаи - физическо лице в София град е с 13 броя оръжия. Във Видин са установени 40 лица с изтекъл срок на разрешенията за оръжие, в София град те са 23-ма, в Кърджали -17, Свиленград -20. МВР не е предприело никакви действия по отношение на тях. В Ловеч не се води електронен регистър, в полицията в Тетевен служителят, който отговаря за разрешителните, не притежава компютърна грамотност, но дори не може да даде справка на колко лица, за колко оръжия и за какъв период са били издадени разрешения, посочи Цацаров.
Добра е организацията в областните дирекции във Варна и Пловдив, допълни той.
След проверката са образувани 14 досъдебни производства за незаконно притежание на оръжие, към МВР са отправени препоръки, свързани с изграждането и поддържането на електронния регистър. Има и 53 препоръки по конкретни случаи, заяви Цацаров.