Проектът за българско електрическо такси ("e-taxi-shuttle") на Техническия университет в София, реализиран с помощта на "Даймлер", "Брабус" и "Балканстар" търси финансиране, за да стигне до етап представяне на движещ се прототип. Това стана ясно при посещението в България на главния дизайнер на "Мерцедес"Мерцедес" да изпратят компютърен експерт, който да направи триизмерен образ на бъдещото електрическо такси.
Следващата стъпка е създаването на интериора, а финалната - сглобяване на действащ прототип. Амбицията на студентите от Техническия университет е да изготвят нова платформа с две колесни междуосия, на която могат да се правят електрически автомобили с различни приложения.
Платформата с двата варианта на отстояние на колесните мостове би могла да се произвежда от различни производители на коли като база за специфично пазарно адресирани автомобили, с което посредством тиража да се редуцират развойните и производствените разходи и се снижи крайната цена на транспортното средство. Идеята е панелите по купето на автомобила да са от стъклопласт, а с едно зареждане да изминава 150 километра.
Проектът "е-такси", по който се работи от 2010 година е поредната разработка в ТУ - София, след автомобила "Юниверс – Автомобил, произведен в България". От него бяха направени няколко движещи се прототипа, но липсата на интерес не доведе до серийно производство.
През тази година се навършват десет години от началото на съвместната работа между университета в София, "Даймлер" и "Брабус". Според проф. Харолд Лешке, бивш шеф на отдела "Иновативни дизайнерски проекти и корпоративен дизайн" в "Даймлер-Крайслер", днес Техническият университет разполага с много по-подготвени студенти в областта на автомобилния дизайн.
"Като започнахме, в университета нямаше условия. От десет студенти трима имаха потенциал и талант, сега от десет са петима. Тогава почти никой не говореше английски, днес почти всички боравят с него. Определено има напредък", коментира Лешке.
Според проф. Гордeн Вагенер предимството на студентите е, че не са ограничени в мисленето си и дават свежи идеи. Той допълни, че тъй като дизайнът е нещо емоционално, в което влагаш душата си, хората от различните части на света раждат различни идеи и това е целта в "Мерцедес" да се стремят да работят с университети по цял свят.