"Готвим се за самостоятелно управление, пишем управленска програма. За коалиции не става въпрос". Това заяви пред Нова телевизия депутатът от ГЕРБ Лиляна Павлова. Тя отрече ГЕРБ и ДПС да са се договорили за коалиционни действия.
На въпрос дали лидерите на ГЕРБ и на ДПС Бойко Борисов и Лютви Местан пак са пили кафе, ексминистърът отговори, че няма такава информация. Според нея обаче лидерите на партиите трябва да пият заедно кафе и да общуват, защото смята, че комуникацията между тях липсва.
Павлова коментира и темата за "Южен поток". Тя обсъди спирането на проекта, което бе обявено на брифинг в Министерския съвет от премиера Пламен Орешарски след среща с пристигналите на посещение у нас трима американски сенатори - Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи.
"Договори за 4 млрд. се подписват със знанието, волята и съгласието на правителството", категорична е Павлова по повод излязлата информация в медиите, че Пламен Орешарски не е бил наясно с подписването на "Южен поток". "Орешарски пак се прави на ни чул, ни видял, ни разбрал", коментира Павлова.
"Излъгаха Европа, излъгаха и руснаците", заключи депутатката. Според нея е трябвало "Южен поток" да бъде спрян след предупрежденията за санкции от Европа, а не след срещата с американските сенатори.
"Докато Америка и Русия се бият, ние биваме смачкани. А трябва да си отстояваме националния интерес", отговори Павлова на въпрос дали спирането на "Южен поток" не показва, че България е подвластна на САЩ.
От ГЕРБ са категорично съгласни за въвеждането на задължителното гласуване, посочи още Павлова.
От партията официално поискаха избори "2 в 1" - предсрочен парламентарен вот и провеждане на референдум за промяна в изборните правила."Бяхме единствената партия, която подкрепи искането на президента за референдум", допълни Павлова на въпрос дали не се е променила позицията на ГЕРБ. "Още в сряда ще предложим в пленарната зала да бъде одобрено предложението за референдум и той да се проведе с предсрочните парламентарни избори”, каза още тя.
Според Лиляна Павлова е невъзможно да се въведе задължителното гласуване преди предсрочните избори.
"Когато беше предложен референдумът, се заядоха за 30 000 подписа. Беше излишно заяждане. Ставаше дума за адресите на хората, а не за имената и ЕГН-тата", коментира тя по повод на това, че задължителното гласуване е можело да бъде прието преди време.
Според Лилияна Павлова преференцията на евровора е показала, че хората искат да пренареждат кандидатите от листите.
източник: dnes.bg