Политиката на ЕС, насочена срещу проекта „Южен поток", е своеобразен преход към икономически санкции срещу Русия, обяви пред ИТАР-ТАСС постоянният представител на Русия в ЕС Владимир Чижов.
Руският политик е сигурен, че блокирането на проекта от ЕК е свързано с кризата в Украйна и своеобразен преход към налагане на икономически санкции срещу Русия.
Чижов обръща внимание на факта, че българското правителство се е съгласило на 8 юни да спре работата по тръбата след разговори с група американски сенатори, включително сенатор Джон Маккейн, който е известен със своето отношение към Русия.
По думите на руснака изявлението на американския посланик в София показва, че тези, които обвиняват Русия, че използва енергетиката като средство за натиск, трябва първо да сепогледнат в огледалото.
Според него правителството на България е било подложено на изключителен суров натиск, преди да се съгласи да замрази подготовката за строителството на "Южен поток".Руският дипломат е убеден, че блокираният от Европейската комисия проект е предупреждение за страни,стремящи се към споразумение за асоцииране с ЕС.
"Отбелязвам, че Еврокомисията постъпва така със страна, която е пълноправен член на ЕС. В този смисъл това е сигнал за държавите, които претендират за статут на асоциирани членки, предполагащ значително по-малко възможности за отстояване на собствено мнение. Надявам се, че този сигнал ще бъде чут в Киев, Тбилиси и Кишинев", подчертава Чижов.
Консорциум между руската компания "Стройтрансгаз" и пет български фирми ще поемат строителството на българския участък.
Чижов заявява, че руската компания влиза в американски списък на санкционирани руски компании, но не е в такъв на ЕС. Според него тази ситуация е „тест за способността на ЕС да провежда независима от САЩ политика".
Аз не съм на ясно с детайлите на договора, но се съмнявам българските юристи да са се подвели, коментира още Чижов, като по думите му става въпрос за „чисто политически решения".Що се отнася до претенциите на Еврокомисията, то до момента, по думите на Чижов, тя заявява само, че се съмнява за съответствието на търга за изпълнител с европейските норми за конкуренцията.