На фона на
спрените газови доставки за Украйна председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев заяви, че „все още няма нещо, което да повлияе върху ценообразуващия елемент за природния газ у нас“.
Пред журналисти той уточни, че няма обстоятелства, които да предопределят промяна на цената. Според него, ако има промяна от 1 юли, тоест от началото на новото тримесечие, то тя ще бъде на базата на заявленията на дружествата. На този етап нито едно от тях не е подало искане за по-висока цена на природния газ.
Боев уточни, че заради кризата в отношенията между Русия и Украйна регулаторът е в постоянен контакт с „Булгартрансгаз“ за наличните количества в газохранилището в Чирен. Според данните, публикувани на сайта на газопреносния оператор, към момента в хранилището има 354,7 млн. куб. метра природен газ. От началото на проблемите между Москва и Киев не се черпи газ от „Чирен“, а само се нагнетява.
Дневният добив от хранилището може да бъде в рамките на между 3 и 3,5 млн. куб. метра на ден, което подсигурява към 65% от потреблението на природен газ в летните месеци.
Отделно има готовност и за обръщане на потока при съществуващата връзка с Гърция. Договорените количества около 2,5 млн. куб. метра на ден.
Страната ни може да разчита и на местен добив - по последни данни на НСИ през първото тримесечие се добиват по средно 20 млн. куб. метра газ на месец.
От Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) уточниха, че на този етап прекъсване на доставките за България няма.
„Няма констатирани технически индикации за прекъсвания или промяна на характеристиките на потока в рамките обмена на информация между диспечерските центрове на българския газопреносен оператор “Булгартрансгаз” и газопреносните оператори по пътя на газа от Русия към България“, се казва в официална позиция на министерството, изпратена до медиите.
Няма промяна на физическия поток и налягането на входните точки на страната, допълват още от МИЕ.